4 varovné příznaky toho, že se topíte v dluzích

Varovné příznaky

Lidé se často dostávají do dluhů, aniž by věděli jak. Všechno začíná nenápadně, ale pak se najednou něco zvrtne a ocitnou se situaci, kdy dluží na každém rohu nebo dlužná částka narostla do neskutečných dimenzí. Není se čemu divit, možná si zpočátku myslíme, že si půjčujeme jen pár korun… Ale je potřeba počítat s úroky, s tím, že z výplaty musíme stále hradit i běžný provoz domácnosti a co když najednou přijdou nějaké nenadálé výdaje! Proto je potřeba umět rozpoznat bod, kde se vše lomí a kdy už dluhy nejsou zdravým řešením problémů, ale cestou do pekel. Pokud na sobě pozorujete některý z následujících příznaků, dejte si pozor a zamyslete se, zda byste neměli se situací něco udělat.

Bojíme se otevřít email nebo vybrat poštovní schránku

Každý měsíc koukáte na výpis z účtu a víte přesně, co na něm bude – červené položky a záporná čísla. Řeknete si, proč si kazit den? Obálku nebo email raději ani neotevřete. Snažíte se před svými dluhy zavřít oči a sami sobě předstíráte, že neexistují. Žije se vám snadněji. Ale na jak dlouho? Hromada zavřených obálek bude narůstat, stejně jako vaše dluhy. Až jednou přijde obálka s červeným pruhem ze soudu nebo vám na dveře zazvoní sám exekutor… Snažte se situaci postavit čelem a kousek po kousku splácejte. Až uvidíte, že se postupně červená čísla mění v zelená, obálky budete otvírat mnohem raději.

Odkládáme velké splátky

Dostali jste v práci roční bonusy, nebo vám k narozeninám rodina darovala obálku plnou bankovek? Tato pěkná finanční injekce by mohla smazat všechny vaše dluhy nebo alespoň slušnou část z nich umazat. Ale vy místo toho běžíte rychle do obchodu koupit nový mobil nebo vyhlédnutou kabelku. Nejste zdaleka sami, kdo se takto rozhodne. V dnešní době nás reklama a společenský tlak všude kolem žene k tomu neustále utrácet, okolí nás hodnotí podle toho, jaké značky nosíme a zda používáme smartphone. Jakmile se však dostanete do průšvihu, tihle „kamarádi“ vám nepomůžou. Uříznete si pořádnou porci ostudy, až se všichni dozvědí, že se topíte po uši v dluzích. Proto, poštěstí-li se vám získat mimořádně nějaké peníze navíc, vždy je v prvé řadě použijte na splacení vašich dluhů.

Zvykneme si na půjčky

Máte vyčerpaný celý limit kreditní karty, vzali jste si maximální možnou půjčku a rozhodnete se čtvrtinu dluhu splatit. Náhle se vám objeví nové možnosti – čerpat další kredit nebo si vzít další půjčku. Máte peníze k dispozici, řeknete si, proč toho nevyužít, když se sami nabízí. Už už zvete svou drahou polovičku do restaurace nebo plánujete dovolenou s rodinou. Gratulujeme, právě jste se ocitli v kolotoči dluhů, ze kterého se dostává dost těžce. Zvykli jste si totiž na životní standard, na který ze svého nemáte.  Zkuste se na chvíli uskromnit a své peníze investovat opravdu jen do splácení dluhů. Dovolenou ze svého si užijete o to víc!

Nemáme žádnou rezervu nebo zajištění

Každý bychom měli mít schovaný finanční polštář pro případ, že přijdeme o práci nebo nás potkají potíže se zdravím a podobně. Odborníci obvykle doporučují zajištění v hodnotě šesti vašich výplat. Právě lidé, kteří úspory na těžší časy nemají a náhle se do nepříjemné životní situace dostanou, jsou nejrizikovější skupinou. Náhle jim nezbyde než vyčerpat kreditní kartu nebo si vzít jakoukoliv půjčku, na kterou dosáhnou. Myslete proto pořád na tvorbu takového záchranného balíku a z každé výplaty si do něj odkládejte alespoň drobnou částku. I na úkor toho, že si nedopřejete oblíbenou odpolední kávu nebo pravidelnou měsíční návštěvu kadeřníka.

Radou na závěr je: Mějte neustále oči otevřené. Nic sami sobě nenalhávejte, buďte k sobě upřímní, a i když netřeba být zbytečně pesimistou, myslete na to, že mohou přijít horší časy…