5 nejhorších způsobů, jak splácet vaše dluhy

Muž s dluhySituace, kdy se člověk nachází po uši ve dluzích, je nepříjemná a způsobuje řadu vedlejších efektů, které dělají život ještě těžší. Hlavním cílem by tak mělo být co nejrychleji se z dluhů dostat a začít žít zase s čistým štítem. To se píše jednodušeji, než dělá. V prvé řadě je potřeba mít dobrý plán, jak postupovat a hlavně moře trpělivosti, protože nic nejde ze dne na den. Situace je to samozřejmě nesmírně stresující a chceme se z ní dostat co nejdříve, proto nás mohou svádět rychlá řešení, která však mohou být dosti nebezpečná…
Pokud náhodou nezdědíte jmění po prastrýci nebo nenajdete na ulici kufřík s bankovkami, cesta z dluhů bývá dlouhá a pozvolná. Korunou po koruně se vám však může podařit ze všeho dostat. Neriskujte a nesnažte se ze situace dostat přes noc tak, že porušíte zákon, ohrozíte vaše rodinné vztahy nebo si vezmete další neuvážené půjčky… Jakým pěti řešením byste se měli za každou cenu vyhnout?

Jít do zastavárny

Napadlo vás, že sice nemáte dost peněz, ale úplně chudí přece nejste? Máte šperky po babičce, elektroniku… v zastavárně by vám za to dali tolik peněz. Ale uvědomte si, co se právě chystáte udělat – vyměnit jeden dluh za druhý. V podstatě teď získáte rychlé peníze, ale za chvíli budete muset mnohem vyšší částku vrátit, pokud nechce přijít o cennosti, které jste obchodníkovi zastavili. Co když na splacení dluhu v budoucnu mít nebudete? Přijdete o věci, které mohou mít výrazně vyšší hodnotu. A to nejen tu finanční, ale v případě dědictví nebo dárků, i hodnotu vzpomínek a emocí.

Zamířit do kasina nebo čekat na štěstí ve sportce

Představa, že se na nás usměje štěstí a vsadíme na ta správná čísla je lákavá, v okamžiku byste mohli mít od všech trablů s dluhy pokoj a zase v klidu žít. Možná si říkáte „tak dlouho se ke mně štěstíčko obracelo zády, teď se to musí změnit“. Běžíte tak do prvního stánku, kde prodávají sportku, nebo se vypravíte do baru s automaty. Ale zamyslete se, na čem celý tento byznys vydělává? Právě na těch, co nevyhrají a prodělají, protože těch je naprostá většina. Statistiky jsou jasné… Spíše se vám stane, že peníze za los nebo sázku, vám protečou kapsami ven a skončíte ještě s větším dluhem než předtím.

Spoléhat na peníze od státu

Dostal jsem se do těžké sociální situace, stát mi musí pomoct – od toho tady přece jsou dávky a podobně. Přemýšlíte takto? To děláte chybu, stát pomáhá těm (nebo alespoň by měl), kteří se dostanou do těžkostí ne svou vinou. A to se v případě dluhů říci nedá, dostali jste se do nich bohužel vy sami… Navíc v dnešní době je to přístup poměrně dost ošemetný, státní politika a příspěvky se mění každou chvíli. Pokud budete mít na nějaké dávky nárok, určitě toho využijte. Ale nepočítejte s nimi automaticky, měly by sloužit pouze jako podpora, která vám cestu ven z dluhu usnadní.

Vyprázdnit svoje úspory

Pečlivě si po léta tvoříte úspory na stáří nebo na bydlení vašich dětí? Naspořené peníze jsou určitě ty první, které na splácení dluhů doporučujeme vydat. Ale v tomto případě se zamyslete. Pokud máte cíl, ke kterému tyto finance měly sloužit, neodchylujte se od něj příliš rychle. Mohli byste toho posléze litovat. Stejně tak pamatujete, že byste měli mít rezervu na zhruba 3-6 měsíců žití bez práce. Tato rezerva by měla být železná, a proto byste na ni ani v tomto případě sahat neměli. Jinak vám hrozí, že v případě nenadálé události, se dostanete ještě do těžších problémů.

Ohrozit vztahy s rodinou nebo kamarády

Kamarád nebo blízký rodinný příslušník vám nabídl pomoc? Peníze bez úroků vám určitě pomoci mohou, ale nepřijímejte nabídku neuváženě. Nenechte i zkazit bezproblémové vztahy v rodině kvůli penězům. Pečlivě proto spolu proberte podmínky a očekávání obou stran. Jedná se o půjčku, nebo dar? Kdy máte peníze splatit, jakým způsobem? Zamyslete se taky nad sebou, zda peníze v termínu budete moci vrátit a zda si nezaděláváte na další průšvih. Doporučujeme také vše sepsat písemně, ať předejdete pozdějšímu vzájemnému obviňování a nedorozuměním. Čisté účty dělají přátele.

 

Ani my v Zaimo nechceme naše zákazníky dostávat do těžkých situací, proto těm, kterým hrozí potíže s předlužením nepůjčujeme.