5 nenadálých výdajů, které nás nejvíc ohrožují

Nenadálé výdaje

Nenadálé výdaje, tedy takové, které absolutně nečekáme, nás všechny mohou dost potrápit. Zvlášť pokud nemáme dostatek prostředků na našem účtu nebo dostatečnou rezervu bokem. Dostáváme se tak do stresující situace, jak účty zaplatit, kde vzít peníze? Nemůžeme-li si dovolit faktury odložit nebo výdaje splácet postupně, musíme potřebné peníze najít, buď u známých, u banky nebo jiné finanční společnosti. Právě v těchto situacích, zvláště pokud termín splatnosti hoří, lidé často sahají po rychlých půjčkách, které jsou dostupné do několika minut.  Někdy mohou skutečně pomoci, ale samozřejmě není dobré se na ně úplně spoléhat. Především bychom se měli situacím, kdy náhle potřebujeme peníze, snažit vyhýbat. Na jaké situace si tak dávat největší pozor, případně jak se jim bránit?

Problémy v zaměstnání, ohrožující naši pracovní pozici

Pomyslný alarm by se měl spustit, pokud se začnou objevovat náznaky problémů v práci. Ztráta zaměstnání je jednou z nejtěžších životních zkoušek. Nemá-li člověk dostatečnou rezervu, která by měla tvořit ideálně až šest měsíčních platů, nebo dobré rodinné zázemí, hrozí mu velké nepříjemnosti. Najednou nemá na splácení běžných účtů za domácnost, musí slevit ze svého životního standardu, omezovat se. Proto se vyplatí být v práci ostražitý, pravidelně si od nadřízených zjišťovat, jak jsou spokojení s naší prací, plánují nějaké změny apod.

Poruchy, pokuty a další podobné nepříjemnosti spojené s dopravou

Dojíždíme-li do práce, musíme vozit děti do školy, nebo už si život neumíme představit bez svého vlastního auta, představují náklady spojené s cestováním velké ohrožení. Takové poruchy auta stojí dost peněz a nemůžeme je zkrátka vynechat. Zapomeneme jednou koupit jízdenku? V té chvíli nás potká revizor a pokuta je v naší ruce. Zrovna spěcháte na důležitou schůzku, přestanete sledovat tachometr a jste hned o pár tisíc lehčí. Snažme se tak myslet na to, aby k těmto problémům docházelo co nejméně.

Lékařská péče, která vyžaduje mimořádné finanční prostředky

Na zdraví se šetřit nemá. A samozřejmě postihne-li nás nebo naše blízká zlá nemoc nebo těžký úraz, nehledíme na peníze a kolik co stojí. Těmto situacím se navíc předchází asi nejhůř, můžeme žít zdravě, jak chceme, ale i tak se na nás osud lže obrátit zády. Jedinou šancí je tak chovat se zodpovědně a zajistit se pro tyto případy. Existují různé varianty pojištění a měli bychom těch nejvhodnějších pro nás využít, zvlášť pokud je na našich příjmech závislá i naše rodina.

Poplatky státu jako pojištění, sociální péče nebo daně

Platit státu se nikomu nechce, ale nikdo se jim nevyhne, pokud nechce riskovat nelichotivý záznam v trestním rejstříku nebo zvláštní pokuty. Nevyplatí se proto otálet s povinnými odvody na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění a rozhodne, nedoporučujeme zapomenout na daně. Zkrátka se smiřme s tím, že je platit musíme a ve svém rodinném rozpočtu s nimi počítejme.

Výdaje za domácnost, co nejdou odložit

Bydlet, mít dostatečné hygienické podmínky, teplo, vodu, jíst a pít- to všechno jsou základní životní potřeby, které nemůžeme opomínat. Navíc živíme-li rodinu a děti, náklady se nám patřičně zvedají. Proto cokoliv, co přesahuje běžné výdaje, nás může dost zaskočit a my přitom nechceme nebo ani nemůžeme tento náklad navíc ignorovat. Odstřihnout od elektřiny nebo zastavit dodávky vody, si asi přeje málokdo. Vyplatí se proto pravidelně sledovat účty za domácnost, odpočty a kontrolovat si své průměrné měsíční výdaje, ať nás pak v ročním zúčtování nic nezaskočí.