6 tipů jak si naspořit peníze bez utažení opasků

Spoření

Asi nikdo nenamítne nic proti tomu, že úspory mají smysl. Zvláště pak ti, co se někdy ocitli v situaci, kdy peníze z rezervy potřebovali jako sůl, a pak například museli využít rychlé půjčky. Ať už třeba poté, co ztratili zaměstnání, vážně onemocněli nebo se naskytly problémy v rodině. Když je ale opravdu potřeba přiložit ruce k dílu a začít na takových finančních zásobách pracovat, mnohým z nás už se do toho moc nechce…

Spoření nemusí však automaticky znamenat mučení a omezování se. Máme pro vás 6 tipů, jak svůj spořící účet postupně kousek po kousku nechat růst bez zbytečného přitahování opasků. Za pár měsíců se budete divit, kolik peněz navíc na svém výpisu z účtu najdete.

 

 

Spořte bez námahy a omezování se!

  1. Vystavte si doma prasátko na drobné

Možná vás překvapí, za jak krátkou dobu může vaše prasátko pěkně ztěžknout a hlavně, kolik takové drobné mince mohou společně vytvořit. Pár korun v peněžence nebo kapse se lehce poztrácí, ale pořád jsou to peníze, které mají cenu a společně mohou dělat slušný balík. Nejlepší taktikou je nasadit si sám sobě pevnou částku, kterou každý den do prasátka hodíte, klidně to může být jen desetikoruna, záleží na vašich možnostech. Jinak byste ji stejně utratili za zbytečnosti jako žvýkačky apod.

  1. Úspory automaticky

V dnešní době existuje na trhu řada spořicích účtů, které úspory tvoří za vás. Jednoduše si jen nastavit, kolik si mají z vašeho běžného účtu měsíčně odebírat nebo kolik procent z vaší výplatní pásky na ně připadne. Důležité je na začátku si rozmyslet ideální frekvenci zasílání peněz a také částku, která vám nebude na běžném účtu chybět na běžné výdaje.

  1. Sbírejte kupony do restaurací

Víte, kolik měsíčně utrácíte za jídlo venku? Fast foody, kavárny nebo večerní piva s kamarády? Zrevidujte si tyto výdaje a možná budete překvapeni, jak vysokou částku dohromady dělají. To vás může pěkně motivovat k tomu na jídle a pití trochu ušetřit.  Využijte slevových kuponů., které restaurace nabízí. Podívejte se na slevové portály, a pokud se chystáte na větší večeři s rodinou nebo partnerem, tímto způsobem slušné peníze ušetřete.

  1. Bonusy a odměny k platu neutrácejte

Dostali jste přidáno? Vypláceli v práci mimořádní bonusy? První, co nás většinou napadne, je, pěkně se odměnit. Koupit si něco nového na sebe, vyhodit si z kopýtka večer v baru, dopřát si další dovolenou… Postupujte, však s rozmyslem nenechte svoje nadšení dělat za vás věci, kterých byste mohli později litovat. Mnohem rozumnější je, bonus nebo odměnu poslat na váš spořící účet a v budoucnu si tak užít mnohem víc.

  1. Zkuste ušetřit na oblečení

Nakupování patří k oblíbeným koníčkům spousty Čechů. Tisíce rodin tráví rádo víkendy v nákupních centrech, nemluvě o tom, kolik z nás si začalo oblibovat nákupy módy na internetu. Což je tak jednoduché, že skončíme se spoustou věcí, které vlastně ani nepotřebujeme, ale zkrátka na obrázku vypadají tak dobře. Ale právě výdaje za oblečení mohou patřit k významným zdrojům úspor.

  1. Vytvořte si účtenku sami na sebe

Byli jste zvyklí posílat měsíčně peníze na leasing vašeho auta, hypotéku nebo dětem kapesné? Děti vyrostly, auto jste splatili a dům už je váš? Neobětujte však tento zvyk a peníze si odkládejte dál. Akorát už nebudou putovat na ničí cizí účet, ale na ten váš! Vytvořte si speciální podúčet nebo spořící účet a za chvíli budete mít minimálně na pěknou dovolenou!