Desatero bezproblémového splácení půjčky 

Do situace, kdy nutně potřebujeme peníze, ale náš účet přitom zeje prázdnotou, se občas dostane každý z nás. Pro tyto případy je na trhu dostupné velké množství půjček, díky kterým můžeme naši dočasnou finanční krizi bez problémů překonat. Avšak už ve chvíli, kdy o půjčku žádáme, bychom měli mít jasnou představu o tom, jak ji budeme splácet. V opačném případě nám totiž v budoucnu hrozí, že budeme muset řešit velký problém. Pokud si ale vše dobře naplánujete, nemusíte mít z půjček vůbec žádný strach.

Pokud se rozhodnete pro půjčku, měli byste si nejprve promyslet, jestli peníze opravdu nutně potřebujete. Vždy je samozřejmě lepší, žít z vlastních peněz a zbytečně se nezadlužovat. Pokud je ale vaše situace opravdu naléhavá a peníze si rozhodnete přeci jen půjčit, nejprve si pečlivě projděte nabídku různých společností. I když se na první pohled může zdát, že některé malé a víceméně neznámé společnosti nabízejí skvělé podmínky, raději volte zavedené společnosti s dobrou pověstí. U nich vám totiž nehrozí, že vás během splácení bude čekat nějaké nemilé překvapení, o kterém vás společnost “informovala” kdesi na poslední straně vaší uvěrové smlouvy, a to navíc ještě miniaturním písmem pod čarou.

Berete si hypotéku? Zvažte životní pojištění

Jak už bylo řečeno výše, nejdůležitější je, abyste si byli dopředu jisti, že v budoucnu budete mít dostatek finančních prostředků na to, abyste půjčku bez problémů mohli splatit. Počítat musíte i s nenadálými událostmi, jako je dlouhodobá nemoc či úraz, v důsledku kterého třeba nebudete moci nějakou dobu chodit do práce. Pokud si berete úvěr na větší částku, tedy například hypotéku, rozhodně byste měli zvážit uzavření úrazového a životního pojištění. Právě to vám totiž v situaci, kdy nebudete moci ze zdravotních důvodů chodit do práce, může doslova zachránit střechu nad hlavou. Pojištění proti neschopnosti splácet si však můžete sjednat i ke krátkodobějším půjčkám na menší částky. Zamyslet byste se měli také nad situací ohledně vašeho zaměstnáni. Pokud je vaše postavení v něm nejisté a například hrozí, že byste o něj mohli v blízké budoucnosti přijít, raději si nepůjčujte velké částky.

Dejte si pozor, od koho si půjčujeteDejte si pozor, od koho si půjčujete

Různých společností, které nabízejí mnoho variant půjček, je na našem trhu opravdu hodně. Je proto důležité se v jejich nabídce nejprve zorientovat a pečlivě prozkoumat, co jsou tyto společnosti vlastně zač. Ačkoliv je poskytování půjček regulováno zákonem, mnoho společností se stále snaží najít způsoby, jak své klienty oklamat, a získat tak co nejvíce peněz. Proto je opravdu důležité porovnat nabídky různých společností a se žádostí o půjčku se obracet raději na ty renomované s dobrým jménem. Nejen, že o takových společnostech můžete najít hodně informací na internetu, a to včetně referencí jejich předešlých klientů, ale tyto společnosti si také právě kvůli zachování svého dobrého jmena nemohou dovolit své klienty podvádět.

Smlouvu si přečtěte klidně dvakrát

I v případě ověřených společností ale mějte na paměti, že smlouvu o půjčce musíte přečíst do posledního písmenka. Ty nejdůležitější informace totiž často bývají napsané tím nejmenším písmem a až na poslední straně.

Na všechny nejasnosti a věci, kterým nerozumíte, se zeptejte toho, kdo s vámi půjčku uzavírá. Pokud si půjčku sjednáváte online, pak neváhejte zavolat na infolinku dané společnosti nebo jim napište email.  Než smlouvu podepíšete, měli byste úplně rozumět všemu, co se ve smlouvě píše.

Kromě samotné uvěrové smlouvy si pečlivě prostudujte také  obchodní podmínky, na které smlouva odkazuje. Stejně tak nevynechejte ani pojistné podmínky, pokud si budete chtít k půjčce sjednat pojištění neschopnosti splácet. Vyhnete se tím případnému rozčarování, že se na vás daná pojistka nevztahuje (například v případě matek na mateřské).

Rozvrhněte si své výdaje

Dalším důležitým krokem je pak podrobné rozvržení vašich budoucích výdajů. Můžete si například udělat týdenní či měsíční plán, kterého se pak budete držet. Jako první položku do něj napište výdaje na splátky a další důležité účty, které musíte pravidelně platit, jako například nájem bytu. Po zapsání všech těchto výdajů by vám v rozpočtu měl zbýt ještě dostatek peněz na běžný chod vaší domácnosti, tedy na nakup jídla a dalšího spotřebního zboží. Pokud už dopředu vidíte, že s částkou, která vám po odečtení nutných výdajů zbyde, nemůžete po zbytek měsíce vystačit, zkuste najít jinou půjčku například na menší částku, u které budete měsíčně splácet méně.

Problémy se splácením  řešte hned

Jakmile se se splácením zpozdíte nebo zjistíte, že nemůžete danou splátku uhradit vůbec, dohodněte se na dalším postupu s úvěrovou společností. Rozhodně však nečekejte, až na to přijde sama. Pokud vzniklou situaci oznámíte včas, můžete se  domluvit a upravit podmínky úvěru, například výši splátky, prodloužení doby splatnosti nebo odložení a počtu splátek.

Rozhodně se však nesnažte řešit vzniklou situaci třeba tím, že si sjednáte novou půjčku, abyste z ní mohli zaplatit tu původní. Takovým způsobem se totiž velice rychle můžete dostat do kolotoče dluhů, ze kterého se už sami bez pomoci nejspíš nedostanete. Dobrý nápad obvykle není ani půjčka od rodiny nebo kamarádů. Záleží sice na konkrétní situaci a vztazích, ale peníze jsou vždy velice ožehavé téma, kvůli kterému už se rozhádala nejedna rodina a rozpadlo mnoho přátelství.

Krajním řešením je osobní bankrot

Pokud se i přes veškerou snahu dostanete do situace, kdy v žádném případě nejste schopni svým závazkům dostát, můžete přistoupit k osobnímu bankrotu. Pokud už se do takové situace dostanete, pak bankrot rozhodně neodkládejte. Čím dříve se rozhodnete jednat, tím lépe. Důkladně si zjistěte všechny podmínky jeho provedení a náležitosti, které musíte splnit. Tyto podmínky stanovuje především insolvenční zákon, podle kterého musíte být pro umožnění vyhlášení osobního bankrotu mimo jiné zaměstnaný a do pěti let schopný splatit minimálně 30 % částky.

Všechna výše uvedená doporučení můžeme jednoduše shrnout do deseti rad, které když dodržíte, nemusíte se půjček vůbec bát.

Desatero bezpečné půjčkyDesatero bezpečné půjčky:

  1. Zvažte, zda peníze opravdu potřebujete.
  2. Promyslete si, zda budete v budoucnu schopni půjčku splatit.
  3. Konzultujte úvěry s finančním poradcem či bankou, nebo všechny nabídky pečlivě prostudujte na internetu.
  4. Půjčte si od zavedené společnosti.
  5. Pečlivě si přečtěte smlouvu i všechny její dodatky.
  6. Sjednejte si pojištění pro případ, že nebudete schopni svou půjčku splácet
  7. Výdaje na splátky zahrňte do svého plánovaného rozpočtu.
  8. Své závazky plaťte řádně a včas – vyhnete se tak sankcím.
  9. V případě problémů se splácením, kontaktujte společnost, kde máte úvěr, a dohodněte si změnu výše splátek a splátkový kalendář.
  10. Rozhodně si nepůjčujte na to, abyste splatili jiný dluh.