Digitální peněženka – jak vám pomůže?

Digitální peněženka označuje virtuální nástroj, který má za cíl nahradit klasickou peněženku, jak ji známe. Umožňuje tak zacházet s penězi v online prostoru. Pomocí takové peněženky si tak můžete nakoupit zboží a služby na internetu, a to prostřednictvím svého počítače, tabletu nebo mobilu. Právě pro smartphony se tato aplikace hodí nejvíce, protože umožňují zacházet s ní nejjednodušeji, v podstatě jako s tou klasickou, v obchodě teď stačí místo kožené peněženky vytáhnout mobil.

Penezenka
Co všechno umí a kolik se toho do ní vejde?

Postupně přibývají funkce, které elektronická penženka zvládne. Může tak například identifikovat a ověřovat osobní údaje jejího držitele, zastupuje tím papírovou občanku. Mohou na ní být nahrané i údaje z dalších dokumentů, které často v reálné peněžence nosíme – kartu zdravotní pojišťovny, řidičský průkaz, různé věrnostní karty atd. Může být rovněž propojená s bankovním účtem.

Výhodou digitálních peněženek je i snadnost nákupu v internetových obchodech, uživateli stačí přihlásit se na svůj účet v platebním systému. Nemusí se tak v daném online obchodě registrovat a zdlouhavě vyplňovat své osobní údaje. Hlavně pro online nákup mobilem může být vyplňování množství údajů nepohodlné a v případ digitální peněženky stačí pár kliknutí.

Digitální peněženky v Čechách

Elektronické peněženky si pomalu nacházejí své místo i na počítačích a mobilech české věřejnosti. Obchodníci navíc očekávají další vzestup její obliby. Jak totiž vyplývá z průzkumů Heureka.cz, Češi při placení v internetových obchodech neradi využívají přímo platební karty. Používá je pouze 10 % zákazníků. Téměř 70 % z nich preferuje spíše nákup v hotovosti při dobírce nebo při odběru na pobočce.

V souvislosti s tímto trendem se tak do Česka v blízké budoucnosti chystají vstoupit noví poskytovatelé digitálních peněženek, tedy systémů, které umožňují platit online bez nutnosti použití platební karty. Ještě letos se má v Česku objevit MasterPass, digitální peněženka vydavatele karet MasterCard. V první polovině příštího roku se pak chystá vstoupit na český a slovenský trh V.me provozovaný společností Visa. Jedním z již zaběhnutých poskytovatelů digitálních peněženek je systém PayPal, hojně využívaný zejména v zahraničí. Některé e-shopy, jako například Amazon nebo česká Alza nabízí vlastní systém, pomocí něhož lze v daném obchodě platit jedním kliknutím.

Jsou vaše peníze v bezpečí?

Přestože digitální peněženky pro některé lidi představují přijatelnější alternativu než platbu online kartou, bezpečnost patří mezi hlavní důvody, proč se je někteří obávají používat. Jak vyplývá i z nedávného průzkumu společnosti Thrive Analytics ve Spojených státech 80 % Američanů funkce digitální peněženky zná, avšak méně než třetina ji využívá. Mezi největší zábrany pro většinu uživatelů patří právě bezpečnost. Poskytovatelé platforem pro digitální peněženky slibují, že osobní údaje a finance pečlivě střeží a využívají nejrůznější bezpečnostní softwary osvědčené certifikáty. Psychologická bariéra, kterou lidé k novým věcem ve virtuálním světě mají, se však překonává pomalu.

Z průzkumu Thrive Analytics rovněž vyplývá, že digitální peněženky používají spíše muži, a to ze 60 %. Nejčastěji jimi platí účty a hledají informace o obchodnících a produktech. Ženy digitální peněženky využívají spíše při slevách, akcích nebo pro srovnání cen.

Zdroje:
ČTK:  http://www.financninoviny.cz/zpravy/sbk-cesi-utratili-v-zahranicnich-e-shopech-v-1-pololeti-6-4-mld/1136879

Lidovky.cz: http://byznys.lidovky.cz/e-shopy-se-stavi-na-kamenne-nohy-dnd-/firmy-trhy.aspx?c=A141007_111814_firmy-trhy_pave

Payment Week: http://paymentweek.com/2014-9-3-security-the-main-barrier-to-digital-wallet-usage-study-shows-5520/

Ihned.cz: http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi/c1-62840360-ceskym-e-shopum-vladne-platba-hotovosti-nahradit-ji-ma-nakup-jednim-klikem