Dluhová past, co to je a jak se jí vyhnout?

Dluhová pastV dnešní době si čím dál tím víc lidí půjčuje peníze a asi každý máme ve svém okolí někoho, kdo úvěr právě čerpá nebo ho v minulosti měl. Za takovou věc se rozhodně není třeba stydět, občas se člověk ocitne v situaci, kterou jinak řešit nemůže. Pokud úvěr či půjčku zvažujete, určitě je však dobré postupovat obezřetně. Čím dál tím více lidí totiž padá do tzv. dluhové pasti, tedy to situace, kdy si půjčují na splácení svých dřívějších dluhů. Dostávají se tak do kolotoče, ze kterého se obtížně vyskakuje zpět a přináší s sebou celou řadu dalších problémů.

                .

Těžký zásah do života

Dluhovou past doprovází několik vedlejších efektů. Pokud se do situace dostane živitel rodiny, je vše ještě náročnější. Mohou se objevit problémy související s hospodařením domácnosti, nalomením rodinných vztahů.  Tíživá situace také silně působí na psychiku jedince. Může být spouštěcím faktorem deprese nebo jiných nemocí. Pokud si člověk rád dá skleničku, právě narůstající dluhy mohou vést k alkoholismu.

Existuje cesta ven?

Je-li situace, kdy nejste schopní splatit dlužnou částku nebo naběhnuté úroky a poplatky, již nevyhnutelná, především ji aktivně řešte. Poskytovatel půjčky může na základě domluvy s vámi upravit podmínky úvěru, například prodloužit dobu splatnosti nebo splátky odložit. Ostudou rozhodně není obrátit se na odborníka. Máte známého právníka nebo finančního poradce? Pokud ne, zkuste kontaktovat některou z bezplatných poraden, najdete je i online.

Vždy se pokuste předejít tomu, aby byla pohledávka předána dále třetí straně. Vyjednávání by bylo o mnoho obtížnější, ba nemožné. Rovněž se snažte vyhnout řešení soudem, soudní poplatky, sazba advokáta a další spojené náklady nejsou zanedbatelné. V nejhorším případě, kdybyste soudní při prohráli, dále si situaci zkomplikujete. Lhůta na splacení je totiž u platebního rozkazu i rozsudku poměrně šibeniční. Nemusíme připomínat slovo exekuce, tedy nedobrovolné zabavení vašich movitých a nemovitých věcí.

Obezřetnost se vyplácí

Největší obrannou je však prevence. Dříve, než si samotný úvěr vezmete, je důležité se zamyslet, na kolik je pro vás půjčka jen přechodným řešením aktuální situace a zda vás nemůže dostat do dlouhodobých potíží. Jste opravdu schopní splatit v daném termínu celou částku včetně všech úroků a případných dalších poplatků? Nečeká vás v blízké budoucnosti zvýšení některých výdajů? Myslete na vše –  zdražení léků, poplatky nejrůznějším úřadům, zvýšení daní, leasing, výdaje na děti atd.

Pečlivě si pročtěte všechny podmínky úvěru v obchodních podmínkách a věnujte pár minut i samotné smlouvě o úvěru. Nevynechávejte poznámky drobným písmem a označené hvězdičkami na konci stránek. Buďte si jisti všemi pojmy, o kterých se ve smlouvě píše. Pokud je neznáte, na internetu existuje řada informačních webů, které je srozumitelně vysvětlují. Buďte si jisti, že se k půjčce nevztahují řádné další poplatky a ověřte si všechny podmínky předem.

Nenechte se zmást reklamou, vždy si nabídku ověřte minimálně na webových stránkách. Zeptat se známých nebo si vyhledat recenze na internetu určitě také neuškodí. O daném poskytovateli půjčky si zjistěte co nejvíc. Zejména se zaměřte na zkušenosti bývalých zákazníků a transparentnost komunikace. Má svou telefonní linku, chat, píše se o něm v médiích? V případě půjček opravdu platí známé pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež…“