Dovolená: Doma nebo v zahraničí?

Dovolená může zatížit váš rozpočet a ani nezáleží na tom, zda máte rodinu nebo jste zatím sami. Je jasné, že zůstat pěkně doma v ČR je prostě lacinější. To ale neznamená, že se budete nudit! Stačí, aby to ve vašem městě žilo. Můžete se také třeba domluvit se známými nebo příbuznými a strávit nějaký čas u nich. Ideální je, pokud žijí někde, kde jste zatím nebyli. Když se však přeci jen rozhodnete jet do ciziny, je pro vaší peněženku dobré vybrat si buďto země sousedící s ČR, nebo cestovat sice dál, ale spokojit se s o něco menším luxusem.

Kde v zahraničí bývá draze a kde zase lacino

Češi obvykle do zahraničí vyrážejí rádi. Když přitom chtějí na své dovolené ušetřit, spíše zvolí kratší zahraniční pobyt, než aby zůstali v rodné kotlině. Kde má český občan na své zasloužené dovolené největší kupní sílu? Je to už tradičně Bulharsko, Turecko a Maďarsko. V těchto zemích při běžném nákupu zažijete blažený pocit toho, že jste přes noc zázračně zbohatli, protože zboží pro vás bude laciné. Oproti tomu jsou pro nás dost drahé země jako Francie a s ní sousedící státy – zde se vyplatí počkat si na nějakou akční slevu od cestovní kanceláře, aby vám uspořené peníze zbyly na běžnou spotřebu. Ovšem ani oblíbené Chorvatsko a Slovensko už nejsou zrovna nejlevnější. A koneckonců i v tom Bulharsku a Turecku narazíte na luxusní rezorty, kde lacino rozhodně není. Inu, s počtem hvězdiček ubytování citelně roste i cena, to platí zkrátka všude

Týdenní dovolená u moře tak u cestovní kanceláře vyjde, pokud se při ubytování spokojíte se 3 hvězdičkami, na něco mezi 10 000 a 15 000 korunami. To není zas tak zlé. Samozřejmě že pokud zvolíte dopravu letecky, bude to o něco nákladnější. Na druhou stranu dnes už některé lety vycházejí celkem levně.

Někde je v létě nejkrásněji

V případě Francie je právě léto to nejlepší období na návštěvu, od května do září vás tu čeká skvělé počasí. Tedy samozřejmě pokud nejste fanda zimních sportů, v takovém případě má samozřejmě smysl počkat a zajet si na strmé, ale vzorně upravené svahy francouzských sjezdovek až v zimě. Léto je také ideální pro návštěvu zmíněného Bulharska. Jeho hlavní město Sofie může mnoho nabídnout, obzvlášť pokud se rádi projdete po unikátních architektonických památkách pěšky. O zemích, které jsou známé pro své moře, asi není třeba mluvit.

Co takhle dovolená doma?

Dovolená je tou první věcí, na které lze snadno ušetřit relativně značnou částku. Pokud z nějakého důvodu potřebujete peníze spíš na něco jiného, než na zahraniční dovolenou, zůstat doma vůbec nemusí být tak špatné!

  • Navštivte místní muzeum. Možná jsou v něm nějaké nové, zajímavé výstavy.
  • Vyrazte na kole po okolí! Domluvte se známými a udělejte si okružní jízdu po celém kraji. Cyklostezek je dost a dost.
  • Okořeňte si domácí pohodu výletem do kina nebo navštivte koncert.
  • Přečtěte si knihu. Obzvlášť cestopisy mohou být zajímavé… a o některých zemích je snad dokonce lepší jen číst než je přímo navštívit.

Při dovolené doma navíc ušetříte jednu cestu tam a jednu cestu zpátky. To jsou dva volné dny navíc!

Kam se podívat v ČR?

Každý ví, nebo by měl vědět, že i v rámci České republiky je možné navštívit skutečně krásná místa. Jen se zamyslete, opravdu jste už byli všude? Český Krumlov, Plzeň, Praha, Brno… každé město nabízí něco jiného.

Kromě měst tu máme také bezpočet hradů a zámků, na kterých se v létě často pořádají kulturní akce. Někdy jsou to pohádkové akce pro děti, jindy ukázky tradičních řemesel a prostého života doplněné o ochutnávku středověkých bojů. Vystoupení šermířů, lapků a kejklířů mají něco do sebe.

Obzvlášť pokud žijete v západních nebo severních částech Čech, možná jste nikdy nenavštívili malebný jih, s jeho vinicemi a vinnými sklípky. V těch jsou jako cenné poklady ukryta světově uznávaná vína. Pro lidi žijící mimo Prahu se samozřejmě nabízí dovolená právě zde, protože stále platí, že Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Přemrštěné ceny občerstvení? V historickém centru snad, ale stačí se během 15 minut přemístit MHD mimo centrum a ceny poklesnou; výběr skvělých restaurací a kaváren ale zůstane. Pro Prahu je také mimořádně bohatá nabídka slevových voucherů a akčních nabídek, takže si můžete svou návštěvu zpříjemnit něčím dobrým za velice příznivou cenu. Na internetu si vždy můžete ověřit zkušenosti a recenze od zákazníků.

Aktivní letní dovolená? Na horách, ale radši v zahraničí!

Hory v létě? Vyrazte na Slovensko. Samozřejmě že ani Rakousko nebo Slovinsko vás nezklamou. Pokud máte spolehlivé auto a máte rádi pohyb, je skvělý nápad vzít si s sebou kola… a třeba i pár známých, aby se vám v cizině nestýskalo.