Drobečky, co potápí vaše úspory

Drobečky úsporStále mluvíme o tom, že si něco nemůžeme dovolit a bojíme se velkých investic, protože chceme šetřit. Dělat si úspory je samozřejmě správná věc, v dnešní době na to čím dál tím víc lidí zapomíná, a pak je překvapují nečekané výdaje. Otázkou ovšem je, jak šetřit efektivně a jaká cesta vede k tíženému cíli – tedy co největší naspořené částce. Občas máme totiž pocit, že se snažíme a nic z toho. Možná vás však nenapadlo, kolik peněz vám denně uniká, aniž byste to pořádně zaregistrovali.  Naschvál se jeden den zaměřte na to, s jakou částkou ráno opouštíte váš domov a pak si večer zrevidujte, kolik peněz ve vaší peněžence po celém dni zbylo. Tu sladká tyčinka, žvýkačky, káva po obědě, energetický nápoj ke cvičení a tak dále… Řeknete si, dvacka mě nezabije, ale takových pár korun denně se pěkně nastřádá a za měsíc můžou dělat sumu, za kterou byste si pořídili nový telefon nebo zaplatili účet za elektřinu a plyn.

Jak se dá drobným výdajům ubránit? Jak si do sebe nasadit přísného revizora všech útrat?

  1. Pozorujte se a každý večer si v duchu projděte, za co všechno jste ten den utratili peníze. Zhodnoťte si, jestli to byl výdaj nezbytný, nebo jestli byste se bez něj obešli.
  2. Spočítejte si, kolik takové výdaje stály za týden. Bude to částka vyšší, možná vás překvapí a o to více motivuje k tomu, abyste se začali hlídat.
  3. Udělejte si seznam „zakázaných“ věcí. Jakmile identifikujete, za co utrácíte zbytečně, označte si tyto produkty pomyslnou nálepkou „nebezpečné“ a v obchodě se jim obloukem vyhněte. Můžou to být nejrůznější čokoládové tyčinky, krabičky cigaret, sportka, nové oblečení…
  4. Teď si na druhou stranu spočítejte, kolik byste mohli mít, kdybyste vypustili své zbytečné výdaje a za tuto částku si pořídili něco, co opravdu potřebujete a udělá vám to radost delší než pár vteřin. Motivujte se tak, k tomu, že krátkodobé se omezování má smysl a bude odměněno.
  5. Vycházejte z domu s rozumnou částkou, to znamená takovou, s kterou si myslíte, že daný den v pohodě vystačíte, ale nebude moc vysoká, aby vás nesváděla k bezhlavému utrácení.

Proč jsou drobečky tak důležité?

Možná namítáte, že jde o malé částky, které se přece ztratí a museli byste být velcí hnidopiši, abyste lpěli na jejich sledování. Ale jediným důvodem tyto částky střádat není jen to, že postupem nadělají sumu hodnou pozoru. Takové chování totiž postupně změní celý váš pohled na věc, přemýšlení a postupně i chování směrem k finanční kontrole. Najednou se přistihněte, že už se o penězích nemusíte nutit přemýšlet, ale zkrátka se automaticky chováte finančně zodpovědně a to vám značně ulehčí váš život. A co vlastně patří mezi tyto jehly v kupce sena, s kterými je dobré zatočit?

Kouření – Že kouření škodí zdraví, zní ze všech stran. Ale samozřejmě není prospěšné ani vaší peněžence, a to ani trochu. Zapojte rodinu, kamarády, ať vám pomůžou se zlozvyku zbavit nebo ho alespoň omezit.

Fast foody – Stejně jako o kouření se v médiích mluví často taky o tom, jak nám škodí přeslazené nebo smažené jídlo z fast foodů. Jeho druhým problémem je taky to, že stojí dost peněz. Vždyť si uvědomte, že za stejnou cenu byste mohli mít i plnohodnotný oběd.

Káva – Říkáte si, že třicet nebo čtyřicet korun na kávičku za to dobití energie určitě stojí? Ale co kdybyste využili příležitostí a kávu si raději dopřáli, když jste doma, v práci nebo na obchodní schůzce? Nemluvě o tom, že se u nás množí kavárny amerického fast-foodového typu, kde vás taková káva přijde až na dvojnásobek. Víme, svádí to, gauče, lákavé příchutě, barevné šálky… Ale zkuste občas odolat a dát si takovou kávu jen jako odměnu.

Telefon – Dalším děravým sítem pro naše peníze může být telefon. Víte, jaký máte limit na volání nebo zprávy? Využijte bezplatných aplikací jako Messenger nebo WhatsApp a s kamarády si pište přes ně. V restauracích a práci se připojujte na wifi, ať šetříte data.

Doprava – Pohlídejte si termíny a kupujte si měsíční nebo roční předplacené kupony s předstihem, ať pak zbytečně neutrácíte za jízdenky v mezidobí. Večer jeďte raději nočním autobusem nebo sdílejte taxi s kamarády, ať vás vyjde levněji. Řešením mohou být i nové levné typy osobní dopravy jako Uber, které vás vyjdou na zlomek ceny taxíku. Pokud se vydáváte na nějakou delší cestu autem a máte volná sedadla, nabídněte je na spolujízdu na internetu a podělte se o náklady na benzin.

Pokud se snažíte, co to jde, ale nenadálé výdaje vás stejně zaskočí, stále tu máte pro tyto případy rychlé půjčky, jako je Kredito24 nebo Zaimo. Rozhodně však pro nesahejte unáhleně.