Finanční desatero aneb jak lépe vycházet s penězi

Deset radKaždým dnem si říkáte, že se už konečně začnete chovat finančně odpovědně. Ještě si můžu koupit tohle a támhleto, příští měsíc se budu držet a šetřit. Ale takhle to většinou nefunguje a nikdy takový den, kdybyste se starali o svou peněženku a peníze do ní spíše vkládali, než z ní vybírali, nenastane. Nebojte, nejste sami, ono ubránit se dnes všem těm nazdobeným výlohám, barevným letákům z prodejen nebo líbivým reklamám není moc jednoduché. Jednou však může přijít chvíle, kdy budete opravdu litovat a z tíživé situace se budete dostávat už jen ztuha.

Ale chovat se trochu víc ekonomicky, není zas tak náročné, pokud budete jen trochu chtít. A nemusíte k tomu být hned účetní nebo bankéř. Zkuste si osvojit pár ze základních návyků a hned poznáte, že vaše domácnost hospodaří lépe. Hlavní je být důsledný a nenechat se zviklat. Zkuste si následující pravidla vštípit do hlavy, případně si je klidně napište na dobře viditelné místo, kde je budete mít stále na očích. Pomůže také, pokud si řeknete, že například jednou týdně všechno projdete a zrevidujete svoje hospodaření v předchozích dnech. Postupně se tak naučíte na všechno myslet už předem a automaticky.

A jaké je tedy vaše finanční desatero, které se vyplatí dodržovat, aby vaše peněženka byla spokojená?

1. Vytvořte si rozpočet

Do tabulky v Excelu nebo poznámkového bloku si zapisujte všechny vaše výdaje, schovávejte si účtenky. Jednou za měsíc nebo za týden si najděte chvíli a vše projděte a objektivně si vyhodnoťte, zda byl výdaj opravdu nezbytný nebo šlo o vyhozené peníze. Neodpouštějte si ani malé nevinné částky utracené za zbytečnosti. Takových malých částek se totiž v čase nastřádá řada a celkem budou dělat tučnou sumu,  kterou byste mohli využít rozumněji.

2. Zbavte se špatných návyků

Kolik peněz denně utratíte za věci, co vám vlastně škodí? Cigarety, jídlo z fast foodů. Sladkosti, alkohol… Neříkáme, že hned musíte začít žít jako světec, je docela lidské občas se nechovat úplně podle toho, jak nás učili ve škole. Ale zvažte, jestli by nestálo za to alespoň trochu svoje škodlivé návyky omezit. Třeba si dát limit na počet cigaret denně. Pomůžete tak nejen své peněžence, ale také zdraví a to je ještě důležitější. Za ušetřené peníze si slibte něco příjemného, dovolenou, nové sportovní vybavení, jděte za kulturou nebo si najděte nového koníčka… Budete tak mít slušnou motivaci svoje chování změnit.

3. Nekupujte zbrkle zlevněné zboží

Utrácet za levné nekvalitní věci se vám nemusí vyplatit, nakonec se vám daná věc prodraží, protože ji budete muset opravovat, případně za chvíli kupovat znovu. Super slevy na určité produkty mají občas své opodstatnění právě v tom, že je nikdo nechtěl a jejich kvalita není na vysoké úrovni. Pečlivě si tedy zboží před koupí zkontrolujte.

4. Výprodeje nejsou povinností

Taky se nenechte zlákat na velké výprodeje. Máme tendence pak nakupovat spoustu zbytečných krámů jen proto, že stály o 70 % méně. Použijeme je ale někdy? Vynosíme takové oblečení opravdu?

5. Naučte se spořit

Bez úspor to nejde, dlouhodobě se žít na dluh nedá. V případě nenadálých událostí nebo na zaplacení nečekaných faktur, vypůjčené peníze pomohou, ale nezvykněte si na takový lehký přísun peněz. Odborníci doporučují odkládat měsíčně 10 až 30 % svého příjmu bokem. Zřiďte si spořicí nebo terminovaný účet, ať máte peníze uložené a nemáte k nim tak jednoduchý přístup.

6. Prodejte, co nepotřebujete

Možná se vám ve skříni válí oblečení, které už jste na sobě nějaký ten rok neměli, nebo máte ve sklepě uložené věci, z kterých už děti vyrostly. To stejné se týká sportovního náčiní, nábytku, zkrátka čehokoliv, co na co vám spíš padá prach. Na internetu najdete online aukce a bazary, kde můžete svoje věci nabídnout buď za konkrétní cenu, či nabídnete výchozí sumu a jednotliví uživatelé můžou přihazovat. Pokud se vám zboží nechce zasílat poštou, tak zajděte do kamenných provozoven – bazarů, antikvariátů, second handů…

7. Nebuďte přehnaně štědří

Svým blízkým můžete dokázat svou lásku a náklonnost i jinak než luxusními a extra drahými dárky. Děti také nemusí mít nejnovější typ panenky Barbie nebo autíčka na ovládání, aby měly hezké a spokojené dětství. Dávat dárky je určitě pěkná věc, ale lásku si za peníze nekoupíte…

8. Na začátku roku začnete s čistým štítem

Leden už je za námi, pořád ale není pozdě na to, udělat si pořádek ve svých domácích financích. Pokuste se splatit všechny dluhy, které jste nasbírali, případně je konsolidujte do jednoho, aby byly přehlednější a lépe se vám s nimi pracovalo. Stanovte si pak roční plán svých útrat za domácnost, ať se podobná situace už za rok neopakuje.

9. Ušetřete na účtech za domácnost

Nedávno jsme vám přinesli celou sérii tipů, jak ušetřit na plynu a energii. Nepřetápějte, větrejte efektivně, omezte úniky tepla, používejte elektrické spotřebiče uvážlivě, nabíječky vždy vytahujte ze zásuvek atd. Za vodu se dá taky ušetřit, nádobí neumývejte pod tekoucím kohoutkem, zkuste se víc sprchovat a míň dávat koupele ve vaně…

10. Všechno je ve vaší hlavě

Klíčem k úspěchu je hlavně pečlivé plánování a sebekontrola. Udělejte si plán výdajů, analyzujte svoje nákupní chování, zamyslete se nad tím, za co utrácíte. Nelžete sami sobě a zhodnoťte objektivně, jestli to s financemi umíte. To je první a nejdůležitější krok k tomu, abyste svou finanční situaci vylepšili. Zkuste se ovládnout, když uvidíte nádhernou kabelku nebo nový typ telefonu… Opravdu to všechno musíte mít k tomu, abyste přežili?

 

Autor: A. Jelinkova