Hazard v ČR: Heren bude méně

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský byl do své funkce jmenován loni. Věnuje se oblasti státního majetku a mimo jiné také dohledu nad loteriemi. Chce, aby se stav v oblasti hazardu v ČR přiblížil ke stavu v zemích v severní části Evropy. Podle náměstka bude nová regulace účinněji chránit gamblery, což přinese zlepšení situace nejen jim samotným, ale i rodinám, které kvůli patologické vášni pro hazard trpí. Důležité je, aby regulace nebyla příliš urputná a přísná, protože v takovém případě by začal narůstat černý trh, čímž by i veškerá kontrola, kterou dnes má stát nad hazardem a gamblery naprosto zmizela.

Kritiků zákona je mnoho

Nový návrh zákona namířeného proti hazardu kritizuje ČSSD i některé neziskové organizace. Ty dokonce tvrdí, že ministerstvo se neformálně setkává se zástupci hazardního byznysu a postupně podléhá jeho lobbistům. Že by se byznysmeni podnikající v oblasti hazardu snažili nějakou špinavou hrou snížit dopad regulace? Podle ministerstva financí to tak není. Postupné snižování požadavků a tvrdosti zákona je vysvětlován jako taktický ústupek. Prvotní návrh prý byl schválně tvrdší, než jaký by stát chtěl nakonec schválit a skutečně zavést.

Hazardní lobby se nyní snaží vyvíjet tlak především na ustanovení týkající se provozního režimu. Podnikatelům v hazardu by vyhovovalo, kdyby v barech, putykách a hospodách mohly být i nadále hrací automaty, ze kterých mají slušné zisky. Samozřejmě že jde o peníze. Jenže právě v tomto bude ministerstvo neústupné. Chce totiž omezit právě běžný, pouliční hazard, který s hracími automaty úzce souvisí. Ústupky se tak objevují především ohledně výše daně, která hazard postihne.

Jak bude hazard omezen?

Hráč, ať už půjde hrát hazardní hry na internet nebo do herny, si bude muset nastavit maximální částku, kterou si dovolí prohrát. Toto opatření donutí hráče k tomu, aby si stanovili mez, kterou pak v průběhu hry už nebudou moci překročit. Je to určitě přínosné opatření pro ty, kteří se v zápalu hry nedokáží kontrolovat a pak extrémně vysokých prohraných částek hořce litují.

Pomoci hráčům ovládnout se a neprohrávat vysoké částky má také zavedení povinné časové prodlevy mezi jednotlivými hrami. Původně měla být pauza dlouhá 5 sekund, nakonec to ale budou 2 sekundy. To je pořád lepší než 1 sekunda – takto krátká je totiž povinná pauza dnes. Ustoupilo se od zákazu hernám nabízet hazardní hry v noci, protože hazard je beztak na internetu dostupný 24 hodin denně. Každá obec ale může svou vyhláškou takové omezení pro herny stanovit.

Heren přežije málo, jejich absolutní zákaz však nečekejme

Náměstek ministerstva financí odhaduje, že z dnešních 6 500 heren jich díky navrhovanému zákonu přežije jen 1 000. Hrací automaty zmizí z benzinek, barů i hospod. Podle odborníků na závislosti je klíčové právě to, aby byly příležitosti k hraní hazardu co nejvíce omezeny. Když závislost nemá kde vzniknout, tak zkrátka nevznikne. Úplná prohibice v oblasti hazardu ale podle ministerstva vhodná není, protože by se kvůli ní zcela jistě vytvořil černý trh, který by situaci ještě více zkomplikoval. Patologičtí hráči by tak opět nebyli chráněni.

Už dnes některé herny načerno vznikají – jejich majitelé se často tváří že jde vlastně o květinářství nebo o podobnou prodejnu. Popřípadě jde o privátní kluby, kam se kontrola dostane jen v přestrojení za hráče. Uvnitř pak kontroloři vypozorují, co se na místě skutečně děje a následně se celá věc dostane před soud. Změna by měla přijít s přenesením pravomocí od Finanční správy na správu celní. Ta disponuje mnohem většími pravomocemi a tak bude mít prostředky, jak s černými hernami bojovat skutečně efektivně. Bude mít možnosti i na to, aby účinně bojovala s hazardem na internetu.