Jak naspořit co nejvíc? 7 návyků těch nejúspěšnějších

file000610312209Jak dlouho už máte váš spořicí účet? A jak vypadá vývoj zůstatku na něm? Spoříte víc a víc, nebo naopak z účtu postupem času peníze spíš ubývají?  Patříte stále ke staromilcům, kteří schovávají peníze pod polštář a pojem spořicí účet, lidově „spořák“ vám nic neříká? Ať už je váš přístup ke spoření jakýkoliv, nedá se popřít, že v určitých situacích se nám každému hodí mít nějakou tu korunu po ruce. Rozbije se auto, porouchá se kotel, potřebujete rychle na zubaře… Pro tyto a podobné nepříjemnosti se hodí odkládat z výplaty část peněz bokem a pojistit se tak proti nenadálým výdajům.

Každý z nás má samozřejmě jinou povahu, někdo je od narození šetřílek, jiný bonviván, každý byl jinak vychovaný, pro někoho je spoření automatické, někdo se k němu musí pravidelně upomínat a nutit. Prvním krokem k úspěšnému nahromadění finančních prostředků je vytvoření vhodného účtu. Ale na druhou stranu, to že máte účet, automaticky neznamená, že umíte spořit. Jaká jsou tajemství těch nejúspěšnějších spořilů? Jak to, že za pár měsíců si dokáží našetřit přesně to, co si stanovili a kolik potřebují?

1. Zacházejte se spořicím účtem, jako by to byla důležitá faktura

Pravidelně si na svůj účet odkládejte danou částku. Zkuste si odložit částku bokem, i když se zrovna nedaří. Důležitý je zvyk a pravidelnost. Pokud vám to některý měsíc opravdu nevyjde, další dejte bokem o to víc.

Stanovte si přesné procento z výplaty nebo pevnou sumu, například 10 % z výplatní pásky má své místo na spořicím účtu. Pravidelně si účet hlídejte a buďte přísní. Berte ho jako váš účet v restauraci nebo fakturu za domácnost, kterou vždycky musíte zaplatit. V tomto případě tak musí každý měsíc účet pravidelně růst.

2. Neutrácejte nad vaše poměry

Lidé, kteří opravdu umějí spořit peníze, mají jednu společnou vlastnost. I kdyby vyhráli v sazce nebo zdědili jmění po prastrýci, nezačnou bezhlavě utrácet a vyhazovat peníze za věci, co nepotřebují. Vědí, že se bez nového auta, super moderní televize nebo dovolené v nejluxusnějším hotelu obejdou. Samozřejmě, udělají si radost nebo si jednou za čas něco speciálního dopřejí.  Al e každá taková výdaj je promyšlený.

3. Pomáhejte si automatickým zasíláním nebo opakovanými platebními příkazy

Pokud nejste nejvíc organizovaný typ člověka a často rádi na věci zapomínáte, může vám pomoct jednouchý trik. Stanovte si pravidelné platební příkazy z vašeho běžného účtu. Například na některý den krátce po výplatě, kdy víte, že na účtu bude dost peněz. Některé banky pak nabízejí speciální programy, kdy vám z každé platby debetní kartou číst odchází na spořicí účet a podobně. Zkontrolujte jejich nabídky a využijte podobné mechanismy.

4. Zvažujte i drobné výdaje

Říkáte si, že pár korun na nějakou tu drobnost nic neznamená, že to váš cíl naspořit si přece neovlivní. To ale není ideální přístup. Ani Řím nebyl postaven za den a právě malé drobné částky mohou rozhodnout. Zkuste počkat dva tři dny, jestli vás touha a chuť po dané věci nepřejde. Můžete si také napsat pro a proti a rozhodnout se tak, jestli jedná o racionální rozhodnutí nebo je spíš právě vaše mysl zasažena nějakou emocí, která brzy přejde.

5. Najděte si nejvýhodnější spořicí účty

Neotevírejte si hned první účet, který vám vaše banka nabídne. Prozkoumejte nabídku na celém trhu, například pomocí srovnávačů na serverech jako Peníze.cz nebo Měšec.cz. Úrokové míry se mohou docela dost lišit a vám tak mohou peníze přibývat mnohem rychleji. Vždy srovnávejte úrokovou míru – tedy v tomto případe, kolik dostanete navíc – vyděláte a případné poplatky – kolik tedy budete za účet muset platit. Zkontrolujte si také, jestli vás něco bude stát peníze na účet posílat nebo naopak, odebírat si z něj.

6. Zorganizujte si vaše domácí finance

Využijte každé příležitosti, jak můžete spořit víc. Někteří zaměstnavatelé nabízí programy, kdy vám mohou část výplaty bokem spořit až na cílovou částku. Výhodně se dá také pracovat s daňovými odvody, proto se při ročním zúčtování poraďte s daňovým poradcem nebo účetním, který problematice rozumí. Vašemu rodinnému rozpočtu mohou pomoci i nejrůznější kupony, akce, sledujte tak nabídky kamenných obchodů i e-shopů a výhodných akcí využívejte.

7. Dejte si cíle a kontrolujte se

Spořit se vám bude vždy snadněji, pokud si dáte určitý cíl, na co peníze použijete a také cílovou sumu, které chcete dosáhnout. Lidská psychika funguje tak, že hmatatelné a určité cíle nás motivují více. Možná tak peníze použijte na vzdělání svých dětí, věno, nové bydlení nebo penzi. Sami víte, co se vám nejvíce hodí a za co vám stojí peníze bokem odkládat. Zkuste si také stanovit více časových cílů – krátkodobější a dlouhodobější. Nezapomeňte si pak v každém stanoveném termínu ohlídat, zda jste skutečně splnili to, co jste si na začátku slíbili. Můžete dělat drobné úpravy cílů podle aktuální situace, ale nedělejte moc úlev, na konci se vám vše vyplatí.