Jak nejlépe spořit na důchod?

676080_81745440Doba, kdy jsme všichni počítali s tim, že se o nás ve stáří postará stát je už dávno pryč a otázku zabezpečení ve stáří řeší čím dál větší část populace a věk, kdy začínáme o zabezpečení přemýšlet se také výrazně snižuje. Státní důchod dnes již dávno není jistota a je velmi těžké odhadnout jakých změn před vstupem do důchodu se ještě dočkáme. Co je však jasné už nyní je, že vyžít důstojně jen ze státního důchodu je velmi obtížné a proto je dobré na své zajištění myslet dopředu právě v produktivním věku. Platí zde zlaté pravidlo: čim dřívě, tím lépe.

Není nutn spořit nijak závratné částky, samozřejmě vše záleží na individuálních možnostech, ale existuje mnoho finančních produktů, kde je možné spořit již stokorunové částky. Může se to zdát malicherné, ale ve výsledku každá naspořená koruna nám jistě v budoucnosti v nejisté situaci přijde vhod.

Jasnou a známou alternativou státního systému je tzv. penzijní připojištění, které je podporováno i státními příspěvky dle výše spořené částky. Ročně takto může střadatel získat až 2 760 Kč státního příspěvku ke svému spoření. Pokud pak spořítě ročně více než 12 000 Kč můžete si spoření uplatni jako odpočet ze základu daně z příjmů. Ročně si takto můžete odečíst až 12 000 Kč. V praxi to znamena, že při vkladu do spoření 2 000 Kč měsíčně můžete ušetřit cca 1 800 Kč ročně. Státní příspěvky a slevy na dani se do spoření započítávají jednou ročně což má výhodu v tom, že pokud jste dostatečně nespořili v průběhu roku můžete tento nedostatek vyrovnat jednorázovými vkladu. Když si např. budete jistí, že Vám zbývá dostatek prostředků navíc.

Využit lze také investice do podílových fondů a poku se nebojíte rizika můžete zkusit i do akciových fondů, kde můžete dosáhnout na zhodnocení až v desítkých procent. Stejně tak je vhodnou investicí i vlastní bydlení, jelikož potom ve stáří ušetříte náklady na bydlení, které jsou většinou největší zátěží pro rodinný rozpočet.

Několik tipů pro přemýšlení o spoření na stáří:

1. Za svoji penzi jsme odpovědni sami sobě
Stále mnoho z nás spoléhá jen na státní důchod z různých důvodů jako je např. nedostatek prostředků. V této situaci mohou pomoci osobní finanční plány a rozhodně je vhodné spořit alespoň drobné částky. Spoléhat se čistě na státní podporu je nebezpečné.

2. Čím dříve začnete, tím lépe
Ideálním věkem pro začátek spoření je 30 let, pokud to samozřejmě situace dovolí je lepší začít spořit ještě dříve.

3. Nejpozděj začněte ve 40
Pokud si cca ve 40 letech začnete se správně zvoleným finančním produktem spořit cca 2 000 Kč měsíčně můžete si být jistí, že ve stáří prožijete bezstarostnou penzi s cca 1 000 000 Kč na účtě.

4. Čerpání předdůchodu
Až se Vám nebude chtít pracovat, můžete začit čerpat tzv. Předdůchod v rámci doplňkového penzijního spoření. Toto lze uplatnit 5 let před normánílm důchodovým věkem. Zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát a jeho pobírání nesnižuje základ pro výpočet starobního důchodu. Musíte mít však naspořenou min částku – pro 5 let je to 450 000 Kč. Tzn. Pokud budete spořit dost a včas, můžete si důchod užít o dost dříve než ostatní.

5. Nejlepší je kombinace investic a zajištění
Stejně jako investoři je dobré mít široké portfolio investic tak, abychom omezili riziko. Stejnou zásadou je pravidelnost spoření. Dle odborníků je ideální spořit cca 10 % příjmů. Dobrou pomůckou může být také, když svůj věk vydělíte 3, získáte cca procento, které byste na svůj důchod měli spořit.