Jak nepodlehnout nákupní horečce

1402492_40572201Ve světě nekonečných slev je těžké odolat nákupní horečce a to platí dvojnásob při nákupu vánočních dárků. Je třeba se držet na pozoru zejména před výlohami upozorňujícími na podezřele vysoké slevy. Jejichž jediným účelem je nalákat zákazníka do obchodu. Většinou se jedná o takzvanou první vlnu, která se vztahuje pouze na několik málo výrobků a zbytek zboží buď ve slevě není anebo je zlevněno jen minimálně. Předvánoční období je více hektické, ale samotné svátky by měly být krásné a pohodové, každý si je chce užít v rodinném kruhu a aspoň trošku si rozzářit období šedivých chladných dnů.

 

Zimní svátky představuje roční období, které citelně zasahuje do rodinného rozpočtu. V lepším případě to jsou jenom mimořádné náklady a v horším je to i s nějakým závazkem na zbytek roku. Jak tedy správně vynaložit finance a nepodlehnout nákupní horečce?

 

 

Z vlastní zkušenosti bych Vám doporučila následující tipy:

1. Abychom ušetřili rodinný rozpočet od vánočního náporu je lepší si odkládat peníze několik měsíců dopředu.

2. Sepište si seznam lidí, kterým chcete letos nadělit dárek.

3. Ke každé osobě napište jeden dárek a přibližnou částku, kterou jste ochotní za něj vynaložit (ceny je možné zjistit na internetu).

4. Stanovte si hranici, kolik jste ochotni celkově za dárky utratit.

5. Připravte si nákupní seznam a důsledně ho dodržujte. Nepodléhejte reklamě a slevám.

6. Nepodléhejte impulzivnímu nakupování, v případě výhodné nabídky si nákup promyslete doma, je to sice časově náročnější, ale lepší si to pořádně rozmyslet než něco koupit hned a pak toho litovat.

7. Schovávejte si účtenky a nevhodné dárky můžete vrátit.

 

Zmíněné tipy samozřejmě neplatí pouze pro předvánoční období, ale celoročně. Statistiky dokazuji že, finanční gramotnost Čechů se v posledních letech zlepšila a už si nepůjčují tolik peněz na vánoční dárky.

 

Nezapomínejte hlavně na to, že vánoční svátky jsou o klidu a pohodě. Největší radost udělá člověku takový dárek, který mu sám vyrobí. 🙂