Jak pracovat z domova a přitom být efektivní?

PráceNa první pohled se to zdá hodně lákavé. Nemuset ráno do práce přecpaným autobusem, v klidu si přes den vyřídit vše potřebné na úřadech, večer se nehnat z kanceláře do supermarketu, pro děti a tak dále… Pokud pracujete z domova, máte úplnou volnost v tom co kdy dělat. Nikdo vám nebude mluvit do toho, jak co děláte, šéf si na vás nebude vybíjet špatnou náladu. Ne pro každého je to však ideální volba. Práce z domova má i svá úskalí… Chce to osvojit si disciplínu a pracovat, i když se vám nechce. Přece jen v práci vás okolí spíše donutí. Nemůžete se spoléhat na pomoc od zaměstnavatele, nikdo za vás nevyřídí daně, pojištění, sociální apod. Záleží jen a jen na vašich výsledcích a pracovitosti. Zmýlíte-li se, nebo pokud zrovna máte slabší období, velká firma nebo společnost bude šlapat i bez vašeho přispění. Pokud však pracujete na vlastní triko, máte mnohem větší odpovědnost. Zaimo má pro vás pár rad, jak pracovat od stolu v domácí pracovně, udržet si všechny výhody pracovní nezávislosti a přitom zůstat co nejefektivnější.

Nabijte se ráno energií

Ráno nespěchejte a nechoďte hned z postele k pracovnímu stolu. Udělejte si krátký čas sami pro sebe. Dobře se nasnídejte, dejte si ranní kávu, zkuste si krátce zacvičit, ať se proberete, sprcha vás také povzbudí. Zkrátka připravte se, jako kdybyste z domu měli odcházet. Nabijete se tak energií, která je pro pracovní den nezbytná.

Najděte si správný pracovní prostor

Upravte si místo, kde pracujete, ať se tam cítíte co nejlépe a také aby působilo trochu jinak než zbytek vašeho bydlení. Ujasněte se, že je to prostor patřící práci, ne běžnému domácímu životu a odpočinku. Pokud máte vyhrazenou zvláštní místnost, je to perfektní, ale samozřejmě ne všichni máme tu možnost. Pak si vyhraďte koutek v obýváku nebo ložnici, kde budou pohromadě všechny věci, co k práci potřebujete. Stůl, počítač, odborné knihy, papírenské potřeby…

Vyhraďte si čas pro náročné úkoly

Naplánujte si, v které části dne se vrhnete na nejnáročnější úkoly nebo uděláte práci, do které se vám nechce. Každý máme svou „nejefektivnější“ fázi jindy. Někdo je ranní ptáče a večer už mu padá hlava na počítač. Jiný je zase ráno jak v mrákotách a večer má energie jak jaderná elektrárna. Sami víte, kdy vám jde co nejlépe, tak si tuto část dne v kalendáři vždy vyhraďte pro práci a nevyřizujte nic jiného.

Buďte na sebe tvrdí

To, že nad sebou nemáte kontrolu, má sice výhody, ale znamená to taky, že byste na sebe měli být stejně tvrdí jako potenciální šéf. Lépe se vám bude pracovní morálka budovat, pokud si stanovíte jasný časový harmonogram a data, dokdy co musíte udělat. Nezapomeňte si plán pravidelně revidovat, neodpouštějte si zpoždění a neomlouvejte si sami sobě, proč co nešlo…

Nerozptylujte se

Nenechte se ničím a nikým rozptylovat. Domluvte se svou rodinou, že pokud máte své „pracovní hodiny“ nesmí vás vyrušovat. Odpojte se od osobních konverzací na mobilu nebo sociálních sítích. Nemyslete na to, co všechno je doma potřeba udělat, na to máte čas večer.

Naučte se říct si dost

Poslední rada zní trochu jako protiklad, ale je jednou z těch nejdůležitějších. Stejně jako chodíte večer z práce, i vy doma musíte vědět, kdy všeho nechat a užít si volný čas. Práce vám neuteče, doděláte ji jindy. Od domácího stolu se hůře odchází, ale čas strávený s rodinou, partnerem nebo odpočinkem a koníčky, je k nezaplacení. Bez něj byste nemohli být výkonní dlouhodobě a ani byste nebyli spokojení se svým osobním životem.
Vyzkoušejte naše tipy a uvidíte, že se vám bude usínat klidněji. A co vy, máte nějaké rady z vlastí zkušenosti? Podělte se o ně na našem Facebooku.

Autor: A. Jelinkova