Jak si sestavit domácí finanční plán

1417327_48391835Domácí plán neboli rodinný rozpočet je vlastně jednoduchý způsob jak mít přehled o svých financích tak, abychom mohli předejít nepříjemným situacím, které může zapříčinit nedostatek finančních prostředků. Krome toho může také takový rozpočet poskytnout návod nebo rámec, jak se vypořáda s aktuální neblahou finanční situací nebo dluhy. Kromě jiného jde taky o velmi praktickou věc, která pomůže udržet přehled o příjmech a výdajích domácnosti díky němuž je pak mnohem jednodušší nastavit si cíle a očekávání.

Osobní rozpočet je vlastně finanční plán, který určuje výši peněz, které jako rodina utratíte na jednotlivé kategorie zboží nebo služeb jakými jsou např. dovolená, potraviny, zábava atp. Kromě aktuálních příjmů a výdajů by však takový správný rozpočet měl obsahovat také jakékoliv staré nevyřešené dluhy, úspory nebo jiné nevyhnutelné platby. Cílem je udržení finanční situace pod kontrolou a to tak, aby mezi příjmy a výdaji panovala rovnováha.

Domácí rozpočet nemusí být nijak složitý. Na jeho vytvoření Vám bude stačit program Excel ve kterém si vytvořte dvě tabulky. První bude obsahovat Vaše plány příjmů a výdajů a druhá reálné příjmy a výdaje. Do sloupců umístěte jednotlivé měsíce a do řádků jednotlivé položky Vašich příjmů a výdajů. Tabulku s plány vyplňte co možná nejdéle do předu, tabulku s reálným čerpáním potom vyplňujte až během roku, dle aktuální finanční situace. Na konci každého roku potom porovnejte obě tyto tabulky, které by se v ideálním případě neměli výrazně lišit.

Své finanční plány nastavujte dle pravidla, kdy pro příjmy uvádějte o 20 % méně a pro výdaje naopak o 20 % více. Budete tak mít vždy dostatečnou rezervu pro nečekané situace. Je přirozené, že každý z nás chce mít co nejvyšší příjmy a naopak co nejnižší náklady a toto naše přání běžně promítáme i do našeho plánování. Dejte si pozor na extrémně svázané náklady, které nás mohou vystavit zbytečnému stresu a budou nás nutit rozpočet v budoucnu nedodržovat. Naopak pak zbytečně nadsazené příjmy nás mohou dovést do situace, kdy nebudeme schopni dostávat svým závazkům. Nad plánem se tedy zamyslete především tak, aby odpovádal realitě Vašeho běžného života, jinak Vám nebude moci dobře sloužit.

Své příjmy a výdaje můžete nejlépe sledovat pomocí pohybů na Vašem kontě a zaznamenávat do tabulek příjmy a výdaje v hotovosti. Jde o nekončící práci a chvíli potrvá než si naleznete způsob a systém jak na nic nezapomenout a udržet vše pohromadě. Nejlepší je si na všechny účtenky vyhradit jedno míto, kde je budete celý měsíc skladovat a na jeho konci si uděláte rychlý přehled toho kolik a za co jste utratili.

Jednou z nejčastějších chyb při sestavování rozpočtu jsou nereálné cíle, které si klademe. Kdo z nás by nechtěl ještě tento rok nové auto nebo by nerad vyrazil na dovolenou na Kanárských ostrovech. Dosta často zapomínáme na běžné výdaje, které nás během roku čekaji jako je servis auta, doplatky u doktora nebo narozeniny našeho partnera. I ten sebelepší rozpočet pak nedokáže zohlednit mimořádné situace jakými mohou být autonehoda, delší doba bez zaměstnání nebo rozvod. Proto je potřeba vždy plánovat tak, aby naše cíle a očekávání byly reálné a ještě zbylo dost na pokrytí neočekávaných situací.