Jak ušetřit na obnošeném oblečení? Prostě ho opravíme!

Znáte to, přichází jaro a každý se začíná starat o svůj vzhled ještě usilovněji než dosud. V zimě koneckonců není třeba lámat si hlavu s nějakou velkou módou, protože jde hlavně o to, abychom nezmrzli. Jaro je však oproti země ročním obdobím, které je módě přímo zaslíbené. Vše se po zimě probírá k životu a tak se chtějí i lidé obléknout do něčeho nového a pěkného. Do něčeho, co jim bude slušet a v čem se budou cítit dobře.

Stačí trochu snahy, jehla a nit

Vezměme si třeba takový lehký, jarní kabátek. Nový obvykle stojí minimálně 1 500 korun. Kabát nebo kabátek od značkového výrobce, který je zajímavý a designový, ten už ale může stát klidně desetkrát tolik. Obléknout se zajímavě a nově však samozřejmě můžete i bez toho, abyste za jediný kus oblečení utráceli hned 15 000 korun! Každý máme ve skříni nějaký ten starší, obnošený kousek. Stačí šicí stroj, nebo jen jehla, nit a šikovné prsty – a z takového obnošeného oděvu, který už jste skoro chtěli vyhodit, můžete během chvíle vytvořit krásné oblečení, které vám ještě nějakou dobu dobře poslouží.

Nemáte ztracený knoflík?

Pokud vám u kabátu nebo u něčeho jiného chybí knoflíky a nemáte náhradní knoflíky, které by byly stejné jako ty původní, nebojte se použít nějaké jiné. Pokud prostřídáte třeba dva druhy knoflíků, dodáte svému kabátu lehce extravagantní vzhled – jen dejte pozor, ať nejsou nové knoflíky pro knoflíkovou dírku příliš velké nebo příliš malé. Důležité je zkontrolovat nejen jejich šířku, ale také tloušťku!

Prodřené džíny? Žádný problém!

Dobře padnoucí džíny, ty jsou skutečným poklad každé šatní skříně. Přeci jen najít pěkně vypadající a skvěle padnoucí džíny může být oříšek. A nejen pro ty s postavou, která zcela neodpovídá konfekčním velikostem. Proto je naprosto v pořádku, když se nechcete vzdát svých oblíbených, pohodlných kalhot. Naštěstí se jich nemusíte vzdát ani tehdy, když se vám někde prodřou nebo protrhnou. Jednoduše přišijte záplatu. Ta navíc může být i zajímavým designovým prvkem. Pokud ale nechcete experimentovat s barvami, je třeba si sehnat džínovinu ve stejném odstínu, v jakém jsou kalhoty. A jak na samotné záplatování?

  • Kalhoty obraťte naruby a navlečte je na žehlicí prkno, bude se vám snadněji pracovat.
  • Nejprve je třeba ostříhat roztřepenou látku na okraji díry, kterou chcete záplatovat. Okraj díry musí být čistý.
  • Na díru zevnitř přiložte záplatu, která bude díru dostatečně překrývat.
  • Záplatu přežehlete. Díky páře se záplata přichytne na látku kalhot.
  • Záplatu po obvodu díry důkladně obšijte nití, která nebude moc nápadná a nebude na kalhotách svítit.
  • Opět záplatu přežehlete.
  • Přebývající části záplaty odstřihněte.
  • Hotovo! Máte džíny spravené – a ušetřili jste minimálně 800 korun.

Netrapte své nervy zasekávajícím se zipem, vyměňte ho!

Zadrhávající se zip často dokáže zkazit radost i z jinak hezkých kalhot nebo bundy. Pokud ho nelze opravit, je čas na výměnu. Než ale začnete párat stehy, kterými je pruh se zipem připevněn k oděvu, dobře si zip prohlédněte. Musíte si dobře zapamatovat, jak je zip připevněn k oděvu. Na různých oděvech je umístění a připevnění zipu totiž řešeno různě. Pokud můžete, je dobré si zip před výměnou vyfotit.

S trochou zručnosti si můžete opravováním šatů i přivydělat

Vdechnout svým starým šatům nový život, to nemusí být vůbec náročné. Mysleli jste si, že šicí stroje pomalu mizí a že se opravou nošeného šatstva už nikdo nezabývá? Právě naopak! V současnosti se stále více lidí snaží své oblíbené kusy oblečení renovovat. Nemuset se rozloučit se svým oblíbeným kouskem a navíc ušetřit peníze za nákup nového oblečení? To zní dobře! A kdoví, třeba vás šití a práce s textilem začne bavit a najdete si novou zálibu, při které uplatníte svou kreativitu a fantazii stejně dobře jako manuální zručnost.

 

Když vám úpravy šatstva půjdou od ruky a bude vás to bavit, třeba si od vás nechají spravit a vylepšit své oblečení i vaši známí a přátelé. A možná že nakonec na svých dovednostech postavíte celou živnost! Je to přeci jen zajímavá příležitost k pravidelnému přivýdělku.