Jak ušetřit pří nákupu vánočních dárků

1121740_20389421Také si každý rok slibujete, že pevně dodržíte rozpočet na vánoční dárky a rok po roce se Vám to nedaří? Také se každý rok necháte unést nákupní horečkou (opravdu Váš bratr potřebuje nový mobilní telefon?). Zajímá Vás jak tato spontánní reakce a impulsivní nakupování vzniká a jak jí předejít? Naše tipy Vám pomohou vyhnout se chytrým a záludným trikům obchodníků, stejně jako Vaším vlastním ukvapeným rozhodnutím, takže dárky vyberete chytře, aniž byste museli obětovat svoji štědrost.

1. Rozpočet

Při sestavování rozpočtu se zaměřte i na věci kromě dárků. Počítejte se všemi náklady, které by se mohly objevit. Od maličkostí jako jsou vánoční přání až po chůvu na hlídání dětí nebo kadeřníka. Díky tomu po Vánocích nebudete nepřijemně překvapeni, že Vás účet zeje prázdnotou. Naplánujte si koho všeho a jak chcete obdarovat. Posílání dárků na dálku se může pěkně prodražit, navíc pokud budete posílat balíčky na poslední chvíli.

2. Nakupujte s dostatečným předstihem

Čím dříve s nákupy začnete, tím méně ve výsledku utratíte. Máte dost času si nákupy naplánovat, využít výprodejů, poohlédnout se po více obchodech. Nejste potom nuceni ve stresu posledních dní v poloprázdných obchodech nakupovat předražené věci, které už nikdo nechtěl.

3. Méně je někdy více

Je nebezpečné myslet si, že ostatní potěší jen hodnotné dárky. Místo utrácení peněz zkuste kreativně vyjádřit své pocity. Zkuste překvapit spolupracovníky tím, že zajistíte společnou předvánoční večeři. Sousedovi můžete dát „osobní kupón“ na hlídání dětí a nebo Vaší kamarádce vegetariánce posbírejte nápadité recepty.

4. Zapomeňte na sebe

S velkými prodeji na každém rohu je přirozené, že chcete udělat radost i sobě.Ve skutečnosti, 59 % z nás právě takovými dárky zatěžuje svůj vánoční rozpočet. Nezapomeňte, že hodně darů v tomto obdoví dostanete od ostatních a proto nebuďte nedočkaví. Váš rozpočet Vám poděkuje.

5. Dohodněte se

Ať už na výšce částky, kterou za dárky pro sebe navzájem utratíte, tak např. na tom, že koupíte dárky pouze pro dětí, které si stejně nejvíce dárky užívají. Namísto dárku si na sebe udělejte čas. Dejte děti na hlídání a zajděte si na večeři nebo třeba na noční bruslení a připomeňte si, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale hlavně o tom být spolu a užít si odpočinek s těmi, které máme rádi.

6. Nakupujte na internetu

Zkuste najít eshopy, které nabízí poštovné zdarma, nebo se spojte pro objednávku s přáteli, jelikož často obchody na internetu nabítejí poštovné zdarma od určité částky (500 – 2000 Kč). Nebo se také poohlédněte po velkých eshopech, kde můžete nakoupit většinu dárků ze svého seznamu. Zkuste také slevové portály na kterých můžete najít velké množství neotřelých dárků od romantických večeří přes pomocníky do domácnosti až po wellness pobyty a lyžování v zahraničí.

7. Připomeňte si o čem jsou Vánoce

Až budete marně přemýšlet nad tím z čeho budete financovat letošní Vánoce připomeňte si, že stres a drahé dary to rozhodně nejsou. K čemu je drahý dárek na který si obdarovaný po měsící ani nevzpomene vyměněný za přesčasy v práci, když namísto honby za penězi a dárky, jste mohli trávit čas se svými blízkými. Čas a pozornost je totiž to nejdražší co máme a čím můžeme někoho obdarovat.