Jak uspět na pohovoru a dostat práci

Po nějaké době se klidně může stát, že vám vaše současná práce přestane vyhovovat. Nikam se neposunujete, nic nového se neučíte. Jindy zase firma, která vás zaměstnávala, prostě skončí. Co teď? Pokud se nerozhodnete podnikat sami, je na čase připravit se na pohovor. Důležité je nejen to, co máte za sebou, ale také to, jak působíte, jak dovedete jednat s lidmi pod tlakem nepříjemných otázek a jak zběhlí jste ve vyjednávání.

Máte vytištěný svůj životopis?

Samozřejmě je dobrý nápad vzít si s sebou vlastní životopis. Ne všude ho po vás budou chtít, ale když už se tak stane, uděláte dobrý dojem. A opravdu nespoléhejte na to, že si vámi zaslaný životopis dopředu vytiskli. Radši si ho přineste, aby ten, kdo s vámi pohovor vede, nemusel odcházet k tiskárně… i takovéto maličkosti někdy rozhodují.

Nebojte se obtížných otázek, jen vás testují

I nesnadné otázky lze zvládnout dobře. Jen je třeba si odpovědi dopředu aspoň trochu promyslet. Tak třeba otázka na to, jaké jsou vaše slabiny, se dá očekávat vždy, a proto vás nesmí uvést do rozpaků. Také se může stát, že padne dotaz na to, jaký největší průšvih jste v práci způsobili, jak jste se chovali v případě konfliktu nebo co by asi ostatní považovali za vaši nejhorší vlastnost. Samozřejmě že tyto otázky nejsou nic příjemného. O to víc se ale můžete předvést, pokud na ně dokážete odpovědět pohotově a v pozitivním duchu. Dokázat přiznat vlastní chybu, to jsou body navíc. A ukázat, že jste se ponaučili a že jste udělali něco pro to, aby se ta chyba už nemohla nikdy zopakovat, to je pro vás ještě lepší! Ukažte, že jste schopni sebereflexe, že znáte své limity a svá slabá místa, a že se snažíte svých špatných zvyků zbavit.

Nezapomínejte, že nepříjemné otázky nejsou jen o tom, co odpovíte. Jsou také o tom, jakým stylem zareagujete. Je důležité zůstat slušný, zdvořilý a odpovídat s úsměvem. Ne, není to o pokrytectví ani o falešnosti. Jde o to zůstat v klidu, zvládnout nepříjemnou situaci profesionálně a nenechat se znervóznit. Někteří lidé tak budou testovat vaši schopnost jednat ve stresu nebo vyjít i s nepříjemnými a agresivními zákazníky.

 

Záleží na oblečení? Záleží!

Nejen to kdo jste, ale i to, co máte na sobě, může hrát svou roli. Podle nedávného průzkumu provedeného v Jižní Koreji se totiž ukazuje, že šaty skutečně dělají člověka. Když uchazeč o zaměstnání přišel na pohovor v luxusním oblečení, považovali jej hodnotící pracovníci za kandidáta, který je více schopný a který se na danou pozici hodí lépe než ostatní. Téměř osmkrát tolik hodnotitelů také kandidátovi v oblečení luxusní značky bylo ochotno poskytnout vyšší plat. Luxusní a kvalitní oblečení prostě tak trochu mluví za vás a mnozí lidé mají tendenci přenášet výjimečnost spojenou s nejlepšími značkami i na toho, kdo je nosí. Oblečení vám tak může pomoci nebo ublížit, samo o sobě ale ve výsledku není tak důležité jako dobré vystupování, otevřenost a upřímnost.

Jak vyjednávat o mzdě

Důležité je dobře se připravit, protože jinak víc peněz nezískáte. Měli byste si aspoň přibližně zjistit, kolik ve vašem regionu lidé na podobné pozicivaší zkušeností berou. Dost možná najdete nějaké informace i na internetu. Pokud znáte někoho, kdo by vás mohl na danou pozici doporučit, určitě ho požádejte, ať to udělá. Lidé s doporučením mají větší šanci dostat práci i vyšší mzdu. Pokud se pustíte do vyjednávání o penězích, stanovte spíš rozmezí než pevnou částku. Samozřejmě svůj požadavek trošku nadstřelte, abyste měli kam ustupovat a nebojte se výměnou za vyšší mzdu převzít i více zodpovědnosti.