Jak začít spořit?

SpořeníAsi nikdo nebude namítat, že se hodí mít nějaké peníze v záloze, které můžete použít v budoucnu ať už na nečekané účty nebo na nákladnější investici. Ale co když z výplaty sotva pokryjete základní měsíční výdaje? Možná si říkáte, že to je nemožné, ale v následujícím textu vám chceme ukázat, že i s nízkým příjmem lze krůček po krůčku šetřit a peníze bokem si odkládat.

 

 

 

Začněte u denních výdajů

Začít musíte u běžných výdajů, které vás denně provází. Stanovte si limit, který denně smíte utratit tak, aby vám na konci měsíce zbyla drobná částka, kterou budete moci uložit na účet. Projděte si účty z loňského roku a zkuste si objektivně říct, co byly nezbytné výdaje a kolik jste utratili za věci, bez nichž by se dalo obejít. Ideálně pak odhadněte, kolik vás průměrně měsíčně stojí nájem, elektřina, plyn, voda, hypotéka a další záležitosti spojené s chodem domácnosti. Jakmile takovou přibližnou částku objevíte, bude se vám s domácím rozpočtem pracovat mnohem snadněji.

 

Vše přehledně

Pokud vše rádi vidíte přehledně a jasně na papíře, své měsíční výdaje si sepisujte. Je dobré je rozdělit do několika kategorií jako bydlení, jídlo, úvěry nebo volný čas. Rozumíte-li si s technikou, tak se určitě vyplatí vše analyzovat v Excelu, který za vás bude příslušné sumy počítat. Internetová bankovnictví některých bank pak nabízí nástroje, které finanční plánování nahrazují. Vyzkoušejte je a pracuje-li se s nimi snadno, tak je začněte využívat.

Stanovte si cíl, na čem budete šetřit. Snadněji se útraty hlídají, když si řeknete, na kterou kategorii nákladů se zaměříte. Například si řekněte, že budete každý měsíc šetřit na elektřině. Zapojte celou rodinu a snažte se všichni svítit co nejméně, vypínat počítač, když na něm nepracujete a nevyužívat zbytečně elektronické přístroje.

 

Zkuste šetřit na jídle

Jedním z největších nákladů všech domácností bývá jídlo. Kolik zbytků nebo prošlých potravin z ledničky měsíčně vyhodíte rovnou do koše? Nakupujte střídmě, jen to, co sníte. Nebojte se diskontů a levných prodejen jako Lidl, Penny a podobně. I tam lze najít velmi kvalitní potraviny a především základní suroviny se tam vyplatí koupit, pro zbytek si dojdete do svého oblíbeného supermarketu. Pokud svůj záměr ušetřit na jídle, myslíte vážně, věnujte minutku denně letákům a hledejte slevy a výhodné nabídky. V poslední době se rozmáhají i internetové prodejny potravin. Ceny tam výrazně nižší nejsou, ale můžete narazit na zajímavé akce. Stejně jako v kamenné prodejně si však dejte pozor, abyste do virtuálního košíku neházeli zbytečné položky, co vám jen padnou do oka.

 

Platba kartou – ano nebo ne?

Existují dvě sorty lidí – jedna nedá na platbu kartou dopustit, svůj účet pravidelně kontroluje. Pro druhou pak platební karta představuje něco jako kouzelný měšec a pár minutách už ani neví, že kartou platili. Pokud patříte do té druhé skupiny, máte dvě možnosti vedoucí k tomu, abyste o svýh útratách měli přehled. Zaprvé můžete kartu uložit hluboko do trezoru a používat pouze papírové peníze, které si můžete sami kdykoliv přepočítat. To ovšem, snad sami uznáte, je trochu zpátečnický přístup. Druhou variantou je pak začít svoje elektronické výdaje sledovat. Podívejte se každý den/týden/měsíc na stav vašeho účtu a proběhlé transakce. Díky internetovým bankovnictvím to nikdy nebylo jednodušší.

 

Utrácet pro radost s rozmyslem

I když se rohodnete šetřit, neznamená to, že si nesmíte koupit nic jen tak pro radost. Ale zvlášť pokud je taková věc nákladnější, rozmýšlejte si výdaj delší dobu, i několik dní. Vyhnete se tak impulzivním nákupům, kdy zkrátka neodoláte šatů, které na figuríně vypadají božsky nebo novému tabletu, který právě představují v prodejně elektroniky.
Až příští rok uvidíte na svém účtu slušnou částku navíc, určitě svého rozhodnutí spořit litovat nebudete!