Jarní prázdniny za rozumné peníze

DovolenáTento týden odstartovaly v českých regionech jarní prázdniny. Až do poloviny března si tak po jednotlivých týdnech budou děti užívat volna a jejich rodiče musí myslet na to, jaký jim zařídit program… Proč nevyužít této příležitosti a nestrávit pěkných pár dní se svými dětmi třeba na horách, jak má ostatně zvykem každým rokem poměrně velké množství Čechů. Taková zimní dovolená však může lézt docela dost do peněz. Nejen samotná cesta, ale i vybavení nebo skipas představují slušnou finanční zátěž. Máme tak pro vás pár tipů, jak vycestovat za rozumný peníz. Dovolenou v únoru či březnu si většinou spojujeme s horskými sjezdovkami a zasněženými kopci. Existují však i další možnosti, jak se ve volnu zabavit, například se můžete vydat ohřát za sluncem nebo si udělat prodloužený víkend v některém z evropských měst.

….

Smlouvejte a uvědomte si svou cenu

Zkuste cestovat na vlastní triko a domluvit se přímo s majitelem apartmánů nebo penzionů. Cestovní kanceláře mívají dané ceny před sezonou a snižují je obvykle pouze na poslední chvíli. Za to ubytovacím zařízením jde o to mít naplněnou kapacitu, i kdyby jim měli hosté navíc pokrýt jen potřebné náklady. Pokud máte toto na mysli, můžete sebevědomě oslovit několik majitelů a třeba zrovna některý z nich bude ochotný v daném termínu slevit, protože má nedostatek hostů. Nejlepší taktikou je nadhodit sumu o něco menší, než kterou jste ochotní zaplatit. Při vyjednávání pak přistoupíte na maličko dražší variantu a obě strany budou spokojené.

Pokud majitel nebude chtít ustoupit z ceníkových cen, zkuste se zeptat, zda nemá dobré vztahy s poskytovateli dalších služeb v daném středisku. Například vám může pomoci se slevou na skipas, skibus nebo výhodnějšími cenami v restauracích.

Jako další vyjednávací strategii můžete zkusit nabídnout vaše zprostředkovatelské služby. Navrhněte, že jestli se vám podaří přivést pár dalších hostů, tak vás ubytování nebude stát nic nebo jen zlomek ceny. Na tento argument majitelé rádi slyší, protože o plnou obsazenost jim jde především.

Slevu si můžete zkusit prosadit i pomocí šíření dobrého jména. Nabídněte majiteli, že o něm napíšete pochvalný článek do novin, podáte recenzi na cestovatelských serverech nebo vytvoříte líbivý příspěvek na sociální sítě.

Zbytečně neinvestuje do vybavení, co nevyužijete

Jezdíte-li na hory nepravidelně, určitě se vám nevyplatí kupovat veškeré vybavení. Lepší variantou je půjčit si lyže nebo snowboard až na místě, nebo už před odjezdem doma. České půjčovny nabízejí často výhodnější ceny než ty zahraniční, například v Rakousku, kde se nám teď nevyplatí přepočet kurzu. Dejte tedy přednost domácím servisům, pokud máte chvíli času na přípravu. Nestihnete-li si doma všechno zařídit, zkuste se podívat, jestli zrovna nějaká značka nenabízí testování lyží za výhodnější ceny. Zamluvit si konkrétní typ a velikost náčiní předem na webu, vám také může pomoct ušetřit pár korun.

Jestli přece jen chcete jezdit na „svých vlastních“, nebojte se zamířit do bazaru. Kvalitu ježdění vám nejnovější typ lyží nebo nejdražší snowboard obvykle nezaručí. Poraďte s odborníkem, který pozná, zda je kluznice pořád v dobrém stavu. Boty i lyže by vždy měly odpovídat vaší velikosti, jinak se bude jednat spíše o vyhozené peníze a ježdění si příliš neužijete.

V partě si užijete víc legrace a smát se bude i vaše peněženka

Čím více se vás domluví, tím větší šance na nejrůznější skupinové slevy. Zkuste nakoupit dohromady skipasy. Ubytovací zařízení obvykle vítají velké skupiny, protože jim zaručí obsazenost, máte tedy šanci na výrazné snížení ceny. Ušetřit se dá i na dopravě, protože můžete minimalizovat náklady na benzin. Auta ať vyjíždí zcela zaplněná, o výbavu se můžete podělit.  Skupinové zájezdy představují alternativu pro ty z vás, co nemají nikoho kolem, kdo by rád na horské svahy. Velmi se sníží cena za dopravu. Navíc často se pro zájezd vypravuje autobus s řidiči, kteří jsou celou dobu na místě pobytu, takže cestovní kanceláře občas organizují i výlety do blízkého okolí.

Zapomeňte na hory, poznávejte nebo se ohřejte!

Pokud se vám nechce do zimy, zamiřte do teplých krajin, protože i v tuto dobu se dají najít velmi výhodné last minute zájezdy. Mezi nejvýhodnější destinace obvykle patří Kanárské ostrovy, Egypt nebo exotické Thajsko se dá právě v březnu objevovat za přijatelné peníze. Vzhledem k současnému kurzu eura se nám začíná prodražovat dovolená v zemích Evropské unie, vyplatí se tak podívat na nabídku ze zemí, kde se euro ani dolar nevyužívá.

Prodloužený víkend v některém z evropských měst vás obvykle v zimních měsících vyjde levněji než jindy. Procházky se dají podnikat, i pokud se přioblečete, navíc vám nebude otravné horko při prohlídce památek, jak tomu bývá v létě. Obvykle taky v městech nebude tolik turistů a čekají vás tak kratší fronty a méně přeplněná městská doprava. Řím, Paříž, Lisabon nebo Barcelona mohou být příjemným zpestřením jak pro vás, tak vaše děti, protože v nich najdete dost trakcí i pro ně. Jistou komplikací se teď pro nás stala cena eura, zvažte tedy také destinace ve východní Evropě, kde mají stále své vlastní měny – například Varšavu nebo Krakov u našich sousedů v Polsku. Tam se navíc dostanete za výhodnou cenu autobusem.

Ať už se rozhodnete pro zasněžené kopce nebo teplejší krajiny, Zaimo vám přeje, ať na svou dovolenou ještě dlouho vzpomínáte!

Autor: A. Jelinkova