Kdo si v ČR půjčuje peníze?

Češi se půjčování nebojí. Podle údajů z registrů měli loni, v roce 2014, úvěr přibližně 3 milióny Čechů. A když už si půjčíme, je pravděpodobné, že si do 3 let od první půjčky půjčíme opět. Co je pro nás při sjednávání půjčky důležité? Cena překvapivě nerozhoduje vždy. Zásadní je pro nás rychlost, s jakou půjčku získáme a stejně důležitá je i důvěra, kterou máme k tomu, kdo nám půjčuje. S tím souvisí i transparentnost – nikdo zkrátka nemá rád skryté poplatky a zatajené sankce.

Měli bychom lépe odhadovat, kolik si potřebujeme půjčit

Často si půjčíme opakovaně, po vyčerpání prvních půjčených peněz si už ale obvykle půjčujeme menší nebo maximálně stejně vysokou částku jako poprvé. I tak ale není počet zájemců, u kterých druhá půjčka převýší tu první, zrovna zanedbatelný. Stane se tak totiž v celé jedné třetině případů. Opakované půjčky bývají následkem toho, že jsme podcenili náklady, které nás čekají. Stává se to pravidelně zejména při rekonstrukci bydlení, zařizování bytu nebo investicích do auta. K opakovaným půjčkám nás však často přinutí i další okolnosti. Může jít o stěhování, nenadálé poruchy auta a domácích spotřebičů, někdy je důvodem pro půjčku dokonce i rozvod nebo navýšení alimentů.

Půjčku před výplatou Češi příliš nepotřebují

S mikropůjčkou, neboli půjčkou v opravdu nízké výši, mají zkušenost pouhá 3 % Čechů. Téměř 75 % spotřebitelů radši sáhne po půjčce dlouhodobější a větší. Necelá polovina české populace se však spokojí s půjčkou menší než 13 000 korun. V České republice navíc není příliš rozšířený zvyk půjčovat si na překlenutí krátkého období v situaci, kdy před výplatou dojdou peníze.

Jací jsou typičtí čeští spotřebitelé, kteří uvažují o půjčce?

Obvykle žijí na okrajích města, na sídlištích a předměstích. Nejčastěji žijí v jedné domácnosti se svým partnerem nebo partnerkou, ale většinou zatím nemají děti. Pokud by nás zajímal věk, tak nejčastěji, totiž v jedné třetině případů, jde o třicátníky. Více než dvě třetiny z nich mají stálé zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Jejich příjem se nejčastěji pohybuje mezi 10 000 a 20 000 korunami na osobu. V průměru ze svého příjmu ušetří asi 16 %.

A jak vypadá běžný den českého žadatele o půjčku? Tráví v průměru něco málo přes 6 hodin denně na internetu. Na internetu nejčastěji sleduje média, hledá informace, nakupuje, vyřizuje e-maily a používá sociální sítě. Online také provádí finanční transakce a hraje hry. Vyřizuje zkrátka běžné záležitosti, ale nezapomíná ani na zábavu. Noviny a knihy čte v průměru 2 hodiny denně, rádiu věnuje 4 hodiny a televizi sleduje asi 3 hodiny.

pujcka-pujcka-uver-cesi-penize-rychle penize-ceska republika-rychla pujcka-kdo si pujcuje

A na co si nejčastěji půjčujeme?

Myslíte, že hlavním důvodem pro půjčku by mohla být koupě nového auta? Je to tak, právě nové auto je jeden z nejčastějších důvodů pro půjčení peněz. S půjčkou kvůli autu počítá zhruba jedna čtvrtina české populace. Téměř stejný počet lidí by o půjčce uvažoval v případě, že by chtěl koupit nový dům nebo byt. Renovace a úpravy bydlení jsou také velmi častým důvodem pro půjčku.

Mezi dalšími důvody proč si půjčit najdeme také nenadálé finanční výdaje nebo potřebu peněz na splacení ostatních dluhů nebo půjček. To se však už týká menší části populace. Někteří lidé by o půjčce uvažovali také v případě, že by bylo potřeba zafinancovat vlastní podnikání. Relativně málo lidí by půjčku využilo na platby za běžný provoz domácnosti, tedy například na účet za elektřinu nebo internetové připojení. Ještě méně lidí by si bylo ochotno půjčit na zaplacení vlastního vzdělání a úplně nejméně lidí by si půjčilo na zábavu, aby měli jak strávit svůj volný čas. Na dovolenou a cestování si lidé také většinou půjčit nechtějí.

Půjčujeme si opakovaně, půjčce ale chceme porozumět

S půjčkou má zkušenost každý druhý Čech – a dokonce si ji nevzal pouze jednou, ale víckrát! Dobrá zpráva je, že typický Čech chce půjčce dobře porozumět ještě předtím, než si ji skutečně vezme. Důkladná znalost toho, jak půjčka funguje, je jedním ze základních předpokladů bezproblémového splácení. Informovanému spotřebiteli půjčka vždy přinese více užitku než tomu, kdo neví, do čeho vlastně jde ani jaké jsou podmínky. Téměř stejně důležitá je i transparentnost. Český spotřebitel tedy obvykle chce porozumět fungování půjčky a následně chce mít o všem přehled.
Nikdo prostě nechce být napálen. Podvodníků a lichvářů, kteří za jednu opožděnou splátku byli schopni člověku sebrat i střechu nad hlavou, těch už jsme se naštěstí zbavili. A přispívá k tomu i postupně se zlepšující finanční gramotnost. Obecně se však zatím nedá říct, že bychom si byli svými znalostmi půjček a jiných úvěrových produktů zcela jistí.

Sečteno, podtrženo: pro českého spotřebitele je důležité, aby společnosti, u které si půjčí, mohl důvěřovat. Důvěra ve společnost poskytující půjčku se ukázala jako jeden z klíčových faktorů, který může leckdy převážit i vyšší úrokovou sazbu. Není divu – peníze jsou citlivé téma a při žádosti o půjčku sdílíme hodně o svém soukromí a osobním životě.

pujcka-pujcka-uver-cesi-penize-rychle penize-ceska republika-rychla pujcka-kdo si pujcuje

Cena nebo rychlost? Když si půjčujete, zachovejte chladnou hlavu

Dokud půjčku nepotřebujeme, je pro nás nejdůležitějším kritériem to, kolik nás půjčka bude stát. Zajímáme se o RPSN a zvolili bychom levnější variantu. Jenže když pak půjčku skutečně potřebujeme, situace se jako mávnutím kouzelného proutku změní! Najednou nepřemýšlíme už jen o tom, kolik ve výsledku zaplatíme, ale je pro nás najednou skoro důležitější to, jak rychle a s jakou jistotou půjčku získáme!
Peníze rychle a za dobrých podmínek, to je ideál. Přesto však mnozí ve chvíli, kdy půjčku shánějí, upřednostní rychlost na úkor výhodnosti. Často pak zamíří do banky, jejíž služby jsou zvyklí využívat. Jenže to je může leckdy přijít draho, protože jiné společnosti by jim dost možná nabídly lepší podmínky. Skvělé je, když se spojí výhodnost půjčky s rychlostí a bezpečností.
Ukazuje se tedy, že rychlost a to, jak snadno lze půjčku získat, jsou zásadní faktory. Zatímco spotřebitelé tvrdí, že by si určitě porovnali nabídky od různých společností, ve skutečnosti to moc nedělají.

Co by nás však mělo nutit k zamyšlení je to, že téměř 4 z 5 Čechů by neváhali vzít si půjčku jen aby mohli splatit půjčku předchozí. To je ale porušení toho nejzákladnějšího pravidla zodpovědného půjčování! Dotyční se snadno mohou dostat do spirály, která vede jen dolů.

Rodiny drží pospolu

Češi si také rádi půjčují u rodiny a přátel. V rodinách jsou nejčastější půjčky mezi rodiči a potomky. Muži si často půjčují u svých přátel, zatímco ženy se s žádostí o půjčku spíše obrátí na svého partnera. Takové půjčky ale mohou vést k napjatým vztahům a proto je někdy lepší rodinnou soudržnost nepokoušet. Takovou zlatou střední cestou někdy může být požádat o půjčku společně. Obzvláště větší půjčky od bank je tak možné získat s lepšími podmínkami. Spolužadatel v očích věřitele snižuje riziko, že půjčka nebude řádně splácena. Nejčastěji je spolužadatelem životní partner, někdy rodič.