Klesající ceny ropy a jak můžete ušetřit při tankování?

Klesající ceny ropy a jak můžete ušetřit při tankování?Ceny ropy jsou historicky nejnižší za posledních několik let. Začátkem tohoto roku klesla cena ropy Brent poprvé od května 2009 pod 50 dolarů za barel. Značný pokles na světových trzích byl zaznamenán od června loňského roku a experti z oboru předpovídají, že díky rostoucím zásobám ropy, bude tento trend v blízké budoucnosti posilovat. Brent díky tomuto poklesu ztratil již více než polovinu své hodnoty – pro srovnání, v červnu minulého roku stál jeden barel ropy 115 dolarů, v lednu tohoto roku byla cena o více než 50% nižší – 49,92 dolarů za barel. Pokles byl zaznamenán i u ropy z USA, tamní West Texas Intermediate (WTI) dosahoval v lednu pouze přibližně 47,2 dolarů za barel ve srovnání s červnem, kdy stál jeden barel WTI více než 107 dolarů.

Začátkem tohoto týdne poté ropa Brent opět klesla o 5% v důsledku spekulací o možné dohodě o Íránském jaderném programu, která by podle slov tamní vlády měla být uzavřena do konce tohoto týdne. V případě, že by byla dohoda opravdu podepsána, hrozí další zvýšení zásob ropy v důsledku podpory íránského exportu této suroviny. Na Írán jsou v současné době uvaleny sankce týkající se vývozu surové ropy právě z důvodu spekulací o jeho jaderném programu, který, jak tvrdí Teherán, má být veden s čistě mírovými úmysly.

Cena ropy byla dále ovlivněna zprávami o zvýšení produkce v Libyi a dále také posílením amerického dolaru. Hodnota ropy Brent klesla o 3,04 dolaru na 59,54 dolaru za barel. Americká WTI zlevnila o 17 centů na 49,59 dolarů za barel.

Klesající ceny ropy a jak můžete ušetřit při tankování?Analytici a odborníci se shodují, že vývoj cen ropy bude jedním z hlavních témat příštích několika měsíců, možná i let. Důvodem je zejména prohlášení členských státu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které se nechaly slyšet, že se nechystají omezovat svůj současný těžební plán a budou dále pokračovat jako doposud. Díky tomuto postoji se očekává další nárůst ropných rezerv a tím také udržení nízké ceny. Limitující návrhy a řešení totiž mohly pomoci k restartování růstu ceny ropy a podpořit tak toto průmyslové odvětví.

Přestože ceny za pohonné hmoty mohou být v důsledku světového poklesu cen ropy momentálně nižší, vždy se vyplatí myslet ekonomicky a

Klesající ceny ropy a jak můžete ušetřit při tankování?šetřit při tankování, zejména pokud svůj automobil používáte každý den. Existuje mnoho triků, jak za tankování ušetřit. Většina benzinových stanic v Evropě nabízí členské programy, díky kterým získáte například slevu na jeden litr benzínu, nebo body pro využití na příští tankování, které se dají případně směnit i za jiné služby a zboží, než jen palivo. V poslední době začaly být velice populární nabídky třetích stran, například O2 nabízí svým členům SMS slevu na tankování na stanicích Agip v případě, že natankujete nad 30 litrů. I když se to může zdát velice výhodné, nejlevnější palivo na trhu není vždy tou nejlepší volbou. Přestože možná ušetříte při placení na kase, nemáte jistotu, zda je palivo kvalitní a zda nezpůsobí vážné škody na vašem vozidle. Výměnou motoru poté své ušetřené peníze rychle utratíte (a nejspíš budete muset ještě doplácet) a levný benzín se vám rázem značně prodraží. Vždy se tedy ujistěte, zda vámi zvolený poskytovatel splňuje stanovené normy pro kvalitu paliva a zda má příslušná povolení a certifikáty. Auta na alternativní pohon začínají být velice populární, v některých případech jsou již poháněná výlučně pouze elektro motorem a z hlediska paliva tedy nabízejí jasné ekonomické výhody.