Krize ve stavebnictví: Nezaměstnanost i levné byty

České stavebnictví zažívá letos mírné oživení po vleklé krizi, která už trvá pět let. K oživení pomohlo podle stavařů nejen celkové oživení ekonomiky, ale také mírná zima a růst státních zakázek financovaných mimo jiné z fondů EU. O výrazném zvratu v oboru se ale zatím mluvit nedá, protože počet zakázek i přes zmíněné oživení dál klesá. Celkem přišlo české stavebnictví během krize o 443 miliard korun a práci ztratilo nejméně 50 tisíc stavebníků. Jaký vliv má stále ještě probíhající krize ve stavebnictví na běžné obyvatele republiky?

Kvůli krizi větší nezaměstnanost

První část důsledků pocítili především ti, kteří byli ve stavebnictví zaměstnáni. V důsledku krize totiž pokles počet zakázek a firmy tak začaly propouštět. O práci tak během posledních pěti let přišlo až 50 tisíc lidí. Snížil se také počet sezónních pracovních míst, a tak někteří z těch, kteří byli zvyklí pracovat v tomto oboru třeba jen během léta například formou brigády, často museli hledat práci v jiném oboru. A protože ekonomická krize se promítla v podstatě do všech odvětví, mnoho z nich žádnou jinou sezónní práci nesehnalo.

Kvůli krizi muselo z českého trhu odejít i mnoho zahraničních firem, které si dlouhodobě zakládaly především na kvalitě své práce. V době krize však hrála při rozhodování a získávání zakázek největší roli cena, mnohdy bohužel i na úkor zmíněné kvality. Důsledek této strategie se může projevit až za několik let, kdy se pomalu začnou objevovat skryté vady vzniklé v důsledku snahy stavebních firem dokončit stavbu s co nejnižšími náklady.

Ceny bytů poklesly o čtvrtinu

Největší vliv však měla vleklá krize na ceny nemovitostí, které od roku 2008 poklesly v průměru o 20 až 25 %. Od roku 2013 se však začaly projevovat příznivé sazby hypoték a oživení domácí ekonomiky, které se promítly do opětovného mírného růstu cen nemovitostí. Jen za poslední rok zdražily byty v tuzemsku zhruba o pět procent. Průměrná tržní cena bytů a rodinných domů však stále zdaleka nedosahuje předkrizových hodnot.

Podle odhadů odborníků budou ceny nemovitostí pokračovat v mírném růstu i po zbytek letošního roku, a to tempem tří až čtyř procent. V roce 2016 pak bude růst postupně mírně zrychlovat na čtyři až pět procent.

Pravá chvíle na koupi bytu?

Pokud tedy uvažujete o koupi bytu, je možná právě teď ta pravá chvíle, a to i v případě, že hodláte koupi financovat pomocí hypotéky. Banky totiž aktuálně nabízí nejvýhodnější podmínky za několik posledních let. Průměrná úroková sazba klesla v posledních měsících až na 2, 27 procenta a je momentálně na svém minimu od roku 2003. Ačkoliv lze očekávat, že průměrná sazba hypotečních úvěrů bude na českém trhu i nadále klesat, úroková sazba už je tak nízko, že další výrazný pokles už není možný. Pokud tedy o hypotéce uvažujete, je nyní asi nejvhodnější chvíle o ni  zažádat.

Podle průzkumu agentury Stem Mark hodlá v tomto roce do nového bydlení investovat dokonce každý desátý Čech. Růst poptávky je očekáván především v Praze, kde budou nejžádanějšími byty typu 2+kk. Zvýšené nabídce bude odpovídat i větší nabídka –  developerské společnosti plánují v hlavním městě letos dokončit kolem tisíce nových bytů, nové bytové projekty jsou však zahajovány po celé republice.