Které spotřebiče doma vyměnit jako první?

Provoz staré lednice může stát až 20 korun denně. Oproti tomu nová, moderní chladnička spotřebuje elektřinu za 4 koruny. Líbí se vám představa takové úspory? Zejména u lednic, mrazáků a praček můžete uspořit opravdu značnou sumu peněz. Neváhejte a nahraďte své staré spotřebiče novými, úspornějšími. Zajímejte se o ty, které jsou v kategorii energetické náročnosti A. Nestyďte se v prodejně zeptat odborníka – dobrá rada se u domácích spotřebičů víc než vyplatí.

Počítač je nezbytností, ať už pracujete z domova nebo ne

Pokud pracujete z domova na počítači, je dobré mít aspoň nějakou zálohu pro případ nenadálé poruchy. Není nic horšího než zjistit, že technika selhala. Většinou se tak navíc děje ve chvílích, kdy nemáte času na zbyt. Hrozí nesplněné termíny a nepříjemná zdržení. V případě, že se zabýváte animacemi a grafikou, je také třeba mít na paměti, že tyto aktivity vyžadují kvalitní počítač. Pokud nadešla poslední hodinka vašeho starého počítače, nezoufejte. Rychlá půjčka vám pomůže získat počítač nový, na kterém svou práci doděláte. A i když na počítači nepracujete, je to dnes téměř nezbytná výbava domácnosti.

Co v domácnosti spotřebovává většinu elektřiny? Lednice!

Především pokud máte doma veterána mezi lednicemi, je dobré popřemýšlet o výměně. Ušetříte na elektřině, protože lednice jsou v provozu nepřetržitě a jejich spotřeba je tak pro váš účet za elektřinu zásadní. Je sice pravda, že za posledních 30 let se výrobcům podařilo srazit jejich spotřebu v průměru asi 4 krát níž, i tak ale lednice zůstávají spotřebičem, který je zodpovědný za velkou část spotřeby elektřiny v každé domácnosti. Jako takové základní orientační pravidlo se dá použít umístění mrazáku. Když je mrazák umístěný ve spodní části, je lednice zpravidla efektivnější a její provoz vás vyjde laciněji než u modelů, které mají mrazák umístěný nahoře. A co námraza? Vaše lednice funguje nejlépe tehdy, když tloušťka námrazy nepřesáhne zhruba půl centimetru.
Jak na provozu lednice ušetřit? Omezte hledání v lednici na minimum – vždy si nejprve rozmyslete, co chcete, a až potom otevřete dvířka. Teplé jídlo je dobré předtím, než ho dáte do lednice, nechat vychladnout. A také zkuste na krabičky a nádobky umisťovat popisky. Díky nim rychle najdete to, co v lednici hledáte.

Energetické štítkování pomáhá ušetřit peníze

Při nákupu nového spotřebiče byste se měli zajímat o jeho energetickou spotřebu, kterou najdete na energetickém štítku. Ten nese údaje o výrobci, konkrétním modelu spotřebiče a jeho spotřebě elektřiny. Na štítku obvykle naleznete i další parametry jako je účinnost praní, mytí, sušení, spotřeba vody, doba ohřevu vody nebo tepelné ztráty, ke kterým u spotřebiče dochází. Štítky vám usnadní rozhodování při nákupu nového spotřebiče. Upřednostňujte energeticky úsporné spotřebiče, protože jejich vyšší cena se vám během několika let vrátí díky tomu, že ušetříte na výdajích za elektřinu. Každý spotřebič je v závislosti na své energetické náročnosti zařazen do jedné ze 7 kategorií. Tyto kategorie energetické náročnosti jsou znázorněny barevnými pruhy a označeny písmeny A (zelená) až G (červená).

A rozdíly ve spotřebě jsou značné – mezi kategorií A a kategorií C bývá rozdíl ve spotřebě 50 %. A co světlo? Zářivky mají až 4 krát menší spotřebu než žárovky o stejném výkonu. Je tedy vhodné domácí osvětlení nahradit zářivkami. A můžete ho nahrazovat klidně i postupně. Vždy, když vaše stará žárovka odejde, sáhněte v obchodě po úsporné zářivce.

Spotřebiče, které nejsou nezbytné

Pak je zde skupina domácích spotřebičů, které nejsou tak nezbytné, jak by se možná mohlo zdát. Mnoho malých spotřebičů, které používáme převážně po ránu, mají navíc překvapivě vysokou spotřebu. Snídani si připravíte i bez toustovače. Možná to nebude tak snadné, ale ženy si vlasy zvládnou vysušit a upravit i bez fénu a kulmy. A kávu lze připravit i mnoha jinými způsoby, než zapnutím kávovaru. Všechny tyto malé spotřebiče vás svou náročností na elektřinu mohou překvapit, často totiž spotřebují více elektrické energie než vaše lednička. Naštěstí nejsou zapnuté stále, ale jen pár minut denně. Proto ve výsledku nemají na spotřebě elektřiny vaší domácnosti tak velký podíl. Co ale rozdíl může hrát je televize – to však není nezbytný domácí spotřebič. Pokud ji ale skutečně máte zapnutou větší část dne, poohlédněte se po moderních LCD obrazovkách. Ty mají znatelně nižší spotřebu než starší typy.