Máte chvilku volna? Vydělejte si!

Máte chvilku volna

Šetřit nejde donekonečna, a pokud se potřebujete zbavit dluhů nebo máte zálusk na dražší dovolenou či na nějakou jinou radost, musíte na to jinak. Chovat se šetrně, odkládat si část výplaty bokem, spořit si pravidelně na svém účtu je bezesporu důležité. Ale proč na to nejít i z druhé strany? Zkusit zvýšit svůj příjem a víc si vydělat? Najednou bude váš prostor mnohem větší, budete si moct dovolit víc a přitom na tom nebude váš rozpočet o nic hůř.  Jak si však vydělat peníze navíc? Říkáte, že povýšení v práci nehrozí, šéf se také nemá k tomu, aby vám přidal… Pokud máte nějaký finanční kapitál, můžete zkusit investovat – do akcií, dluhopisů, majetku. Ne všichni takové možnosti máme, a pro tyto případy je tu dnešní článek.  Věřte, že příležitostí, jak si vydělat, tady existuje pořád dost.

Volný čas – opravdový odpočinek nebo spíš promarněné chvíle?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak trávíte svůj volný čas? Možná se vám zdá, že práce a starosti s domácností vám zabírají veškeré dny a o víkendu jste rádi, že lehnete na gauč a chvíli vydechnete. Ale zkuste se jeden takový běžný den kontrolovat a zaměřit se na to, kolik hodin trávíte činnostmi, které až tak nutné k životu nejsou… Co třeba sledování televize? Bezmyšlenkovité brouzdání po internetu? Zbytečné nakupování? Neříkáme, že odteď nesmíte zapnout televizi a odpočinout si u oblíbeného seriálu. Jde jen o to najít promarněné chvále, které víte, že vám nic nepřináší… Proč televizi nevypnout, když zrovna dávají hloupý film, který jen pomlouváte?

Práce z domovaPřekonejte přirozenou lenost

Našli jste nějakou volnou chvíli, co teď s ní?  Dělejte něco, co vás baví, nebo se u toho odreagujete a přitom se vydělávejte! Zamyslete se, pokud dvě hodinky večer strávíte smysluplnou činností, za kterou získáte nějakou tu korunu navíc, nejen, že nabude vaše bankovní konto, ale i vy sami budete usínat s mnohem lepším pocitem. Píše se to snadněji, než ve skutečnosti realizuje? První dny to určitě nebude jednoduché odhodlat se ke změně, donutit se začít něco skutečně dělat a nelenošit. Ale za chvíli se z toho stane příjemný zvyk, který váš nijak obtěžovat nebude, naopak, protože uvidíte ovoce, které to nese.

Čím a kde se dají vydělat peníze navíc?

Nic za vámi samozřejmě nepřijde samo od sebe, příležitostem musíte jít naproti sami. Přivydělávat se dá různě. Pokud umíte něco, po čem je poptávka jde činnost vykovávat doma od stolu, máte vyhráno.

Vyznáte se v účetnictví – nabídněte svoje služby živnostníkům, kteří přehled nemají, umíte dobře psát – zkuste přispívat do regionálních novin, znáte cizí jazyk – můžete překládat, jste zběhlí v práci s počítačovými programy – zkuste grafiku, stříhání videí nebo jednoduché programování, vyznáte se v kosmetice – dělejte pro známé za drobnou úplatu kosmetická ošetření… Třeba si budete za chvilku věřit natolik, že rozjedete svou vlastní živnost nebo podnikání.

Pakliže takovou znalost nemáte, pořád není nic ztracené. Můžete zkusit prodávat věci na internetu – zbavit se tak oblečení po dětech, nábytku, který vám doma zavazí apod. Zkuste se podávat na Aukro.cz nebo Votocvohoz.cz a udělejte si představu, co ostatní nabízejí a za kolik.

Příležitosti k přivýdělku se dají najít i jinak – podívejte se do regionální inzerce v novinách nebo na pracovní portály na internetu – Jobs.cz, Prace.cz, Profesia.cz. Firmy tam často hledají i dočasnou pomoc nebo nabízejí práci na pár hodin týdně. Může jít o testování webů, úpravy textů, přepisy, překlady, manuální práce.

Chce to jen trochu vůle a té správné motivace, ale uvidíte, že až se vám a vaší rodině bude žít mnohem snáze, půjde všechno samo. Hodně úspěchů!