Nástroje, jak si spočíst vše o vaší půjčce

Kalkulačka úvěrůSpravovat domácí finance není vždy snadná záležitost. A co platilo před rokem, může být teď úplně jinak. Banky mění sazby, stát zvyšuje či snižuje daně, dodavatelé upravují ceny energií, plynu či vody atd. Vyznat se všech změnách a mít stále na paměti aktuální čísla, je docela náročný úkol. Ještě těžší může být všechno si správně spočítat. Na internetu jde ale najít šikovné nástroje, které za nás všechno zvládnou. Zaimo vám ukáže několik z nich, přehledně na jedné stránce.

 

….

Výpočet roční procentní sazby nákladů

RPSN je ekonomický ukazatel zahrnující veškeré náklady úvěru, které se k němu vztahují. To znamená, obsahuje všechny poplatky, jež k němu jsou vázány. RPSN musí být uvedeno dle zákona o spotřebitelském úvěru každému zájemci o půjčku, ještě než dojde k uzavření smlouvy. Zohlednění dalších nákladů ho odlišuje od úrokové sazby, která je pojmem v běžné mluvě mnohem užívanějším. Mimo jiné to mohou být: administrativní poplatky, poplatky za posouzení žádosti o úvěr, poplatky za převod peněžních prostředků, poplatky za vedení úvěrového účtu, platby za pojištění, záruku nebo odkupní cena předmětu leasingu.

Počítá se na roční bázi, jak už napovídá sám název. Proto pokud RPSN vyjde u krátkodobého úvěru v řádu tisíců %, měsíční poplatek nebude částka nikterak ohromující. Vzorec pro výpočet RPSN není zrovna jednoduchý. Proto se vyplatí využít jednu z kalkulaček, které se dají vyhledat na internetu. K zjištění RPSN budete potřebovat dopředu znát výši úvěru, dobu splácení, výši pravidelné splátky, počet splátek a všechny další náklady jako případné poplatky za uzavření smlouvy, posouzení žádosti o úvěr aj.

Nejpřesnější model zohledňující přesnou definici RPSN, jak ji formulovala Evropská unie v roce 2008, nabízí excelový kalulátor Evropské komise. Nástroj je dostupný ve všech jazycích Evropské unie, tzn. rovněž v češtině, jen je potřeba zaškrtnout tuto volbu. Návod k němu si můžete přečíst zde – http://ec.europa.eu/consumers/archive/rights/docs/simulator_description_2014_en.pdf. Pro jeho správnou funkčnost je třeba, abyste měli na počítači nainstalovaný Excel ve verzi 20003 a vyšší, v Excelu pak musíte povolit tvorbu makra.

Výpočet splátek a úroků

Žádáte-li o půjčku, určitě vás zajímá, kolik, kdy musíte zaplatit a také, kolik vás všechno bude stát. Od toho tady jsou poměrně jednoduché úvěrové kalkulačky.  Přibližnou výši měsíčních splátek se dozvíte jednoduše, přesné reálné číslo závisí na mnoha faktorech, ale pro běžného zákazníka není až tak důležité.

Zjistit si můžete také poměr úroku, tedy ceny úvěru a úmoru, což je výraz pro pravidelnou splátku úvěru. V kalkulátorech si lze zobrazit i tabulku nebo graf všech splátek.

Poslední z kalkulaček, které vám představujeme, má nejpropracovanější formu. Ukazuje výši pravidelných splátek, celkovou částku ke splacení a celkovou sumu úroků. V přehledné tabulce uvidíte pořadí splátky, aktuální stav, úrok, úmor i konečný stav.

Výpočet možnosti oddlužení

Jestli jste se dostali do situace, kdy máte dluhů nad hlavu, pravděpodobně zvažujete možnost osobního bankrotu, tzn. oddlužení fyzické osoby. Lze si zjistit, zda vám vůbec bude oddlužení schváleno, to provádí insolvenční soud, který vám stanovuje i splátkový kalendář. Stačí k tomu zadat výšku čisté mzdy, počet vyživovaných osob a výši současných dluhů po splatnosti, které nejste schopni spláce. Vypočítat si pak můžete částku, která vám po oddlužení zbyde. U osobního bankrotu se automaticky všechny dluhy považují za přednostní pohledávky.

Výpočet nezabavitelné částky při exekuci

Zhorší-li se výrazně vaše situace, nemáte na placení dluhů a nebyl vám povolen ani osobní bankrot, pravděpodobně můžete brzy čekat rozhodnutí o exekuci. Můžete si alespoň zjistit, jak na tom jste a o kolik můžete teoreticky přijít. Zmíněné kalkulačky umí vypočíst nezabavitelnou částku v případě exekuce na plat, a to v případě přednostní i nepřednostní pohledávky. Zjistíte si částku, kterou vám nemohou odebrat a zaměstnavatel ji musí vždy vyplatit a konkrétní srážky ze mzdy.

Pokud si potřebujete spočíst konkrétní výši splátek, celkovou splatnou částku a úrok u půjčky od Zaimo, stačí použít jednoduchý posuvný kalkulátor přímo na domovské stránce.

 

Autor: A. Jelinkova