Oblečení z druhé ruky? Má výhody i nevýhody

Pro obnošené oblečení dnes už ani nemusíte chodit do kamenných obchodů – obchodu s nošeným oblečením se dobře daří na internetu. Ať už jsou to oficiální tržiště jako Ebay nebo Aukro, nebo menší skupiny na sociálních sítích, možností je víc než dost! A kdy se porozhlédnout po obnošeném oblečení? Především pokud preferujete starší, kvalitní oblečení a designerské kousky za příznivé ceny. Při prozkoumávání nabídky obnošeného oblečení totiž mnohem častěji můžete narazit na zajímavé potisky, barvy i střihy.

A samozřejmě nesmíme zapomínat ještě na jeden důvod, na ten, kvůli kterému přeci jen stojí za to navštívit kamennou prodejnu. Prohledávání věšáků a košů plných obnošeného oblečení totiž může být zábava! Je to tak trochu jako hledání pokladů – snažíte se mezi bezcennými kusy oblečení najít něco jedinečného, ten opravdový diamant mezi všemi těmi rukávy a nohavicemi. Něco, co kdybyste viděli v běžném obchodě, potřebovali byste značný obnos peněz. Právě ten pocit vzrušení a dobrodružství je to, co mnoho lidí přiměje obchod s obnošeným oblečením navštívit, i když třeba mají oblečení i tak dostatek.

Výhody nakupování obnošeného oblečení? Je jich dost

Tak především můžete získat celkem kvalitní oblečení za opravdu nízkou cenu. A někdy dokonce narazíte na téměř nenošené kousky. Někteří lidé mají dobrý pocit už jen z toho, že se oblečení zbytečně nevyhodí a že oni jeho nákupem vlastně šetří životní prostředí. Obnošené oblečení pak neskončí na skládce, protože jeho zakoupením a dalším nošením jaksi prodlužujete jeho život.

Prokletí rychlé módy: Omezený výběr a méně kvalitní zpracování

Když nakupujete v obchodech, většinou vám nezbyde nic jiného než vybrat si z toho, co nabízí aktuální módní trendy. Pokud je váš osobní styl odlišný od toho, co právě frčí, je dost možné, že si nevyberete. V takovém případě můžete v prodejnách s obnošeným zbožím najít kousky, které k vašemu stylu a vaší osobnosti sednou daleko lépe. A nejde jen o barvy a styly! I na některé střihy dnes narazíte v konfekci už jen výjimečně. Pak nezbývá než si nechat šít na zakázku… nebo se porozhlédnout v obchodech s oblečením z druhé ruky.

Tyto obchody se sice snaží nabízet i aktuální módu, ozvěny starých trendů v nich ale najdete snadno. A když už byla řeč o materiálech: u staršího oblečení se obecně více dbalo na kvalitu. Proto takový starší kabát může vydržet klidně i násobně déle, než nějaký novější, který je vyráběn ve velkých počtech. Dnešní výroba zkrátka musí být rychlá, masová a levná. Samozřejmě jsou k mání i skutečně kvalitní šaty, ty ale bývají celkem drahé. Na druhou stranu, v obchodech máte vždy na výběr z mnoha velikostí. U obnošeného zboží musíte spoléhat na štěstí, že vám vybraný kousek padne.

A jaké jsou nevýhody?

Samozřejmě je tu ten pocit, kdy nevíte, kdo oblečení nosil před vámi. Jistě, vše je dobře vyprané a vyžehlené, ale přeci jen… A další nevýhoda: obnošené oblečení může být poničené, zašívané nebo znečištěné. A proto je někdy lepší podívat se ve značkových outletech, kde získáte kvalitu za rozumné peníze. Další zdatnou konkurencí pro prodejny s obnošeným šatstvem jsou i nejrůznější výprodeje neprodaného zboží v běžných obchodech.

Po impulzivních nákupech přichází vystřízlivění

Pokud máte tendenci nakupovat aspoň trochu impulzivně, nemusí se vám návštěva prodejny s laciným obnošeným oblečením vyplatit. Nízké ceny v člověku snadno vyvolají euforii a vy tak můžete snadno skončit s mnoha kusy oblečení, které ale ve skutečnosti nikdy nosit nebudete. Známe to asi všichni; v danou chvíli se za takový pakatel prostě nedá danému kousku odolat… a ten pak je odsouzen navždy zůstat hluboko na dně skříně, popřípadě se z něj brzy stane hadr na mytí oken.