Přežijí bankovky a mince?

BankovkyDnešní doba je charakteristická tím, že stále stoupá počet věcí v digitální podobě, mluví se víc a víc o virtuálním světě. To opravdové a hmatatelné jako kdyby ustupovalo. Určitě vás samotné napadne spousta příkladů z vašeho života. Jedním z nich jsou i peníze. Jen se zamyslete, jak často vytáhnete místo peněženky platební kartu, posíláte peníze z bankovního účtu nebo zavítáte do e-shopu. I pokud byste patřili k těm konzervativnějším a stále dáváte přednost hotovosti, faktem je, že většina lidí platí virtuálními penězi častěji a častěji. V obchodech roste používání platebních karet, zvlášť s nástupem těch bezkontaktních, které nám umožňují zaplatit během vteřiny. Na internetu roste prodej oblečení, dopravních dokladů, knih, hudby, elektroniky, dokonce i pro jídlo si lidé dnes chodí na internet, věc dříve nemyslitelná. Experti předpovídají, že například ve Spojených státech amerických hotovost v roce 2043 úplně zemře, čili nebude už vůbec existovat.

Co nás stojí hotovost?

Na toto téma uvažuje americký novinář David Wolman ve své knize The End of Money. Ten má poměrně radikální názory a ptá se, zda vůbec ještě papírové peníze potřebujeme, protože pro nás představují obrovské náklady navíc.

Většina světa pravděpodobně ještě není připravená na to, že by mince a bankovky zmizely úplně. Ale na druhou stranu se musíme přiznat, že by to přineslo řadu výhod. Wolman zmiňuje následující:

  • Papírové peníze nás stojí dost, tisk představuje velké náklady, a ačkoliv bankovky mají několik ochranných prvků, stále dochází k jejich falšování a státům a obchodníkům se tak snižují zisky.
  • Papírové peníze jsou ornou půdou pro šedou ekonomiku a podvodné obchody. Kupříkladu se odhaduje, že v Itálii daňové úniky představují až 100 000 milionů eur. Nemluvě o drogových dealerech, gangsterech, gamblerech a podobně, jejichž živobytí na keši v podstatě stojí.
  • Hotovost vám můžou jednoduše ukrást, z kapsy, kabelky nebo schovanou doma. Pro země s množstvím chudých obyvatel to představuje ještě větší problém, protože nejchudší vrstvy se takovou krádeží mohou dostat do existenčních potíží.

Tohle jsou jen některé z důvodů, které nás nutí uvažovat o udržování papírových peněz, jak píše Wolman. Ve skutečnosti bankovky a mince už útok z přední řady zažívají. Jde o nejrůznější inovace, virtuální měny, nové platební technologie, například pomocí mobilů, předplacených karet nebo tzv. digitálních peněženek. Kromě toho, že máme tedy víc a víc možností, jak platbu hotovostí nahradit, tak proti keši existuje největší argument právě v jejich nákladech.

Digitální peníze = méně zločinu?

Samozřejmě, nic není černobílé a můžeme mít různé námitky. Státy dozajista nejsou připravené bez keše žít, mnohé obchody, služby na nich stojí. Nutností by bylo zavést všude platební terminály a to si například na pouličních trzích nebo v občerstvovacích zařízeních lze představit ztěžka. Navíc elektronické terminály mohou mít poruchy, výpadky elektřiny by zamezily celému nákupu atd.

Ačkoliv hotovost lze lehce ukrást, ani elektronické peníze nejsou úplně bezpečné. Kromě toho, že vám můžou ukrást platební kartu, je stále častější finanční kriminalita ve virtuálním světě, hackeři zvládnou nabourat i propracované zabezpečené systémy. Wolman se však domnívá, že odstraněním papírových peněz by celkově zločinu ubylo, protože na internetu ho je méně.

Existují však i další překážky. Lidé by museli být finančně velmi dobře gramotní a to už od raného věku, aby byli schopni používat pouze digitální peníze. Školy by tak musely do svých osnov zavést povinné hodiny finanční výuky. A některým skupinám občanů by to přineslo velké nesnáze, co třeba pouliční umělci nebo dýška číšníkům? Zatím můžeme dozajista říct, že keš ze světa hned tak nevymizí. Snahy o to však rozhodně jsou a zdá se, že lidé se inovacím v tomto směru nebrání. Co na to říkáte vy? Chyběly by vám bankovky a mince?

Autor: A. Jelinkova