Přichází konec bankovek a mincí!

Největší česká banka, Česká spořitelna, se nijak netají svým záměrem naučit své klienty nakupovat všechny běžné produkty přes mobil nebo počítač. Bezhotovostní platby jsou totiž výhodné nejen pro klienty, ale i pro banky. Brzy tak prý budeme zcela běžně nakupovat online i takové produkty jako třeba cestovní pojištění. A přes internet si zařídíte například i půjčkurychlé peníze lze takto získat už dnes. Česká republika je sice v porovnání s ostatními evropskými zeměmi na špici v počtu bezkontaktních platebních terminálů, protože bezkontaktní je u nás každý druhý platební terminál. Oproti jedné evropské zemi jsme však stále pozadu…

V České republice s námi bankovky i mince zatím zůstávají

Chceš-li trap se že ti v kapse zlaté mince nechřestí? Písnička z populární pohádky už v současnosti není tak aktuální. Banky stojí zpracování většího množství hotovosti značné úsilí. Protože však zatím hotovost v kapsách veřejnosti stále chřestí a hojně se s ní platí, zavádí mnoho bank v České republice vkladové bankomaty.

Co takové bankomaty umožňují? Především poskytují možnost vkládání hotovosti zdarma. Klient tak nemusí čekat na přepážce v bance a služba není omezena otevírací dobou, takže klienti mají možnost uložit své peníze celých 24 hodin denně. Tyto a další výhody jsou důvodem, proč je mnoho klientů bank – především z řad podnikatelů – s vkladovými bankomaty spokojena. Nenechme se ale zmást! Éra hotovostních transakcí a peněz ve formě bankovek a mincí pomalu ale jistě končí. Objevuje se stále více možností jak platit bezkontaktně a online. Právě proto bychom se brzy měli dočkat vedle vkladových i bezkontaktních bankomatů! Sice jich zatím bude jen několik a stále je to spíše takový mezikrok mezi hotovostním a zcela bezhotovostním životem… dost možná však přijdou i další novinky. Budoucnost bez těžkých peněženek se kvapem blíží!

Bezhotovostní ekonomika? Dánsko je jí nejblíž!

Dánsku se do toho dali rázně. Tamější vláda, konkrétně ministerstvo financí, přišlo se zajímavým návrhem. Malí obchodníci by v budoucnu už nemuseli mít povinnost přijímat jako úhradu za nakoupené zboží zákonné platidlo ve formě fyzických bankovek a mincí. Digitální, bezhotovostní ekonomika je tak zase o něco blíže realitě. Hotovost by podle návrhu nemuseli přijímat obchodníci v prodejnách s oblečením a v restauracích. Jen bezkontaktně by se také mohlo platit na čerpacích stanicích. Jaké výhody by převážně bezhotovostní platby v obchodech přinesly státu samotnému? Především lepší evidenci tržeb. Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška tento přínos pokládá za realistický. Dánský návrh zákona je v tomto ohledu podobný českému návrhu o elektronické evidenci tržeb. Bezhotovostní platby jsou zaznamenávány elektronicky a je takřka nemožné je zatajit, nebo je jakkoli podhodnotit. A výsledkem bude, jak jinak, vyšší výnos z daní. Státní pokladna zajásá.

 

Kromě toho dánská vláda věří, že zavedení takového opatření povede ke zvýšení produktivity v podnikatelském sektoru. A nakonec to, že se taková myšlenka objevila právě v Dánsku, to by nás nemělo překvapovat. Je velmi pravděpodobné, že místní občané takový krok uvítají. Jsou to totiž právě Dánové, kdo v Evropě patří mezi národy, které si nejrychleji zvykají na pohodlí spojené s bezhotovostním placením. Hojně využívají kreditky a skoro každý třetí Dán pravidelně používá i službu MobilePay – jde o převod peněz pomocí chytrých telefonů.

Bankovky a mince však jen tak nezmizí

Hotovost, kterou nosíme v peněženkách a po kapsách, stále ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Placení s ní je anonymní a nikdo jej nemůže vystopovat. Na druhou stranu, bezhotovostní placení je mnohem rychlejší. V průměru zabere pouhých 5 sekund, zatímco platba kartou na kontaktním terminálu nebo platba bankovkami a mincemi zabere až půl minuty.