Proč mají vaši sousedé víc peněz jak vy?

SousediŽijete ve stejném městě, podobném domě, máte přibližně stejný příjem, ale z nějakého důvodu se vám zdá, že vaši sousedé si toho mohou dovolit víc a že na jejich úctě dřímá víc finančních prostředků? A nemusí to být nutně váš soused, ale třeba kamarád, známý nebo kolega, co víte, že vydělává podobně jako vy. Ptáte se sami sebe, co je za tím, že oni si mohou dovolit víc a víc. Ale zeptat se proč, se možná stydíte, nebo vám to připadá hloupé. První zdání může klamat, možná se jen tváří a rádi vykládají o tom, co všechno si mohou dovolit. Ale co když ne? Pak pravděpodobně dělají něco jinak než vy. Umějí s financemi zacházet šikovněji nebo umějí žít skromněji. Existuje dost možností, podívejme se na ně…

Sžili se se svým rozpočtem a nerozhazují zbytečně

Kupují si jen na to, na co mají. Počítají s tím, že musí měsíčně platit účty za domácnost a další nezbytné výdaji. K tomu mají rezervu na neočekávané události. Dopřávají si věci, co nutně nepotřebují, ale rozumně a pouze za to, co jim zbyde. Nemají potřebu rozhazovat zbytečně jen kvůli tomu, aby ukázali ostatním, na co všechno mají.

Umí najít výhodné nabídky

Vaši sousedi možná patří k tě,, co si umí všechno dobře spočítat. Vyznají se v nabídkách, nakupují na internetu, sledují letáky, vyhledávají slevové akce. Možná jednotlivým nákupem zas tak moc neušetří, ale za takový rok se částky nastřádají a mohou si dopřát klidně novou televizi nebo dovolenou v teple. Chce to jen trochu víc úsilí a nekupovat věci neuváženě.

Mají více zdrojů příjmů

To, že chodí každý den do práce stejně jako vy, ještě neznamená, že si nemohou vydělávat i jinak. Mohou mát vedlejší přivýdělek, o kterém nevíte. Třeba pracují z domu nebo si sem tam o víkendech přivydělávají. Můžou si vydělávat čímkoliv dalším, třeba i hraním pokeru online. Tyto peníze se ale počítají, i když to nejsou ohromné částky. Z výplaty si uhradí všechny výdaje na domácnost a z vedlejšího příjmu tvoří úspory nebo platí dovolenou a podobně.

Jsou odhodlaní šetřit

Jak jste na tom se spořením? Leží váš spořicí účet ladem už několik měsíců? Možná to je právě důvod, proč si vaši sousedi mohou dovolit víc než vy. Pokud si pravidelně průběžně spoří, vklady se jim také úročí a jejich bohatství se rozrůstá. Můžou si tak postupně dovolit víc a víc. Samozřejmě proto, aby spořili, asi i něco obětují – možná nechodí tolik do restaurací a hospod, nebo šetrně nakupují…

Vystačí si s vlastními silami

Nechce se vám doma vařit obědy do práce? Objednáváte si dělníky na opravu domu? Chodíte každý měsíc ke kadeřnici? Právě toto mohou být důvody, proč se vaši sousedi mají líp. Vystačí si sami a snaží se co nejvíc věcí zvládnout vlastními silami. Děravé ponožky nevyhazují, ale zašijí. Starou pohovku nezahodí, ale povlečou novým potahem…  Služby nás stojí velkou část našich příjmů, proto se jedná o oblast, kde můžeme ušetřit dost výrazně.

S kreditkou zacházejí opatrně

Ti, co berou kreditku jako bezedný zdroj peněz, většinou nedopadají nejlépe. Není to peněženka, kde máme naše bohatství, ale jsou to peníze cizí. Na to bychom měli pořád myslet a využívat ji jen výjimečně, když potřebujeme překonat období, kdy na vlastním úctě nemáme prostředky. Kreditka nás nutí utrácet víc, než musíme a navíc pak přijde období, kdy všechno musíme splatit i s úroky. To asi vaši sousedé vědí, a proto ji využívají s rozmyslem.

Máte pocit, že nic z toho nepasuje na vaši situaci? Nebo že sami pečlivě šetříte, neutrácíte za zbytečnosti a pořád žasnete, kde vaši sousedi berou na věci, o kterých se vám jen sní? Možná mají vaši sousedi jen bohatou tetičku nebo dědictví po dědečkovi… Nestresujte se tak a nekoukejte, co mají druzí. Snažte se zaměřit na to, co vy sami můžete na svém zacházení s penězi zlepšit. A uvidíte, že budete za pár měsíců usměvavější!