Půjčka do výplaty nebo úvěr? Jaký je mezi nimi rozdíl?

36330892_mSchází vám několik tisíc, ale do výplaty je ještě daleko? Dostali jste se od finanční tísně a přemýšlíte na koho se obrátit? Potřebujete rychle půjčit, ale nemůžete se rozhodnout jaký druh půjčky vybrat a kde?

V dnešní době je na trhu obrovské množství produktů a služeb, které Vám pomohou rychle sehnat finanční prostředky. Jednou z možností je tak zvaná půjčka do výplaty, nebo úvěr. Jaký je mezi nimi rozdíl? Níže se dočtete vše, co potřebujete vědět o těchto dvou odlišných variantách krátkodobých úvěrů.

Půjčka do výplaty (Payday loan)

Každý se může ocitnout v situaci, kdy potřebuje ihned hotovost na nečekané výdaje. Ať už se vám rozbilo auto nebo onemocněl pes a potřebuje drahé vyšetření, existuje varianta tak zvané půjčky před výplatou. Jedná se o krátkodobou půjčku, často s vysokým úrokem, která pokryje tyto nečekané potřeby až do výplaty.

Subjekt, který takovou půjčku poskytuje se může zajímat o náplň vaší práce, výši vašeho příjmu a jiné související informace. V některých případech je možné, že bude zkoumat vaší platební minulost a také si ověří, zda nejste vedeni v registru dlužníků. Je také možné, že budete muset stanovit přesné datum do kdy bude celá půjčka splacena a za splacení ručit například právě rozbitým autem. Toto je případ většiny velkých bank a institucí.

V dnešní době ale existuje mnoho online služeb, které Vám peníze zprostředkují ihned, aniž by Vás složitě ověřovaly a částku poskytnou ten samý den, někdy dokonce i během 15 minut. V takovém případě musíte splňovat věkovou a mentální způsobilost a naopak nemusíte dokládat žádné dokumenty o finanční historii, nikdo nebude zkoumat registry dlužníků a nemusíte ručit majetkem ani jinými prostředky. Půjčku sjednáte online prostřednictvím formuláře a v krátkém časovém úseku jí obdržíte na účet, případně pro vás bude připravena k vyzvednutí na pobočce.

Půjčka do výplaty je jednoduchým a rychlým způsobem jak získat peníze pokud nemáte spořící účet, nebo kreditní kartu. Je však finančně náročnější z hlediska úroku, který je vyšší nejen díky vyššímu administrativnímu zatížení věřitele, ale také díky tomu, že využívá fakt, že lidé potřebují peníze téměř ihned a raději si připlatí za rychlost a méně “papírování”, než aby šli do banky žádat o klasický úvěr.

Osobní úvěr

Osobní úvěrKrátkodobý osobní úvěr je další variantou, jak získat finanční prostředky. Má pevnou úrokovou sazbou a pevnou dobu splácení. Na rozdíl od výše zmíněné půjčky, bude věřitel vždy zkoumat vaší finanční historii a kontrolovat jak vaší platební schopnost, tak i dostupné registry dlužníků. Pokud vyhodnotí, že nejste dostatečně solventní, půjčku Vám nedá a vy se budete muset stejně obrátit na internetové poskytovatele a platit vyšší úrok (který je různý dle instituce, která půjčku zajišťuje).

Osobní půjčky jsou jedním z nejčastěji prodávaných produktů tuzemských bank ať již se jedná o spotřebitelský úvěr nebo hypotéku. Dle údajů z bankovního registru má až 3 miliony Čechů nějakou variantu osobní půjčky. Není divu, nabízí je každá zavedená banka a to v různém rozsahu. Některé se dají sestavit na míru tak, aby splácení odpovídalo například vašim finančním možnostem. V případě, že již nějkou půjčku máte, existují také instituce, které Vám nabídnout starou a novou půjčku sloučit a budete tak splácet pouze jednu částku ve frekvenci, kterou jste dohodli s bankou nebo jiným věřitelem.