Renovujete dům nebo byt? Máme pro vás několik tipů!

Renovace bytu nebo domu bývá často jedna z těch nejvíce stresujících aktivit, do které se můžete pustit. A pokud vám obyčejná renovace kuchyně bude připadat těžší, než stavět celý dům od základů, rozhodně nebudete žádnou výjimkou. Hlavním zdrojem stresu je obvykle to, že i nadále bydlíte a žijete v bytě, ve kterém renovace probíhá. Každodenní návrat z práce domů, kde na vás místo oázy klidu a čistoty čeká špinavé a neupravené staveniště, něco takového vám rozhodně na náladě nepřidá. A když jde třeba právě o zmíněnou kuchyni, tak připravovat si snídani, oběd i večeři uprostřed obýváku na improvizované a beztak nedostatečné náhradě za kuchyňskou linku, to není moc pohodlné. A už vůbec to není praktické…

Jenže někdy jsou prostě situace, kdy je renovace potřeba. A někdy se renovaci skutečně nevyplatí odkládat, protože její odložení by pro vás bylo nevýhodné. Proto nenechávejte renovaci až na chvíli, kdy bude nutná. Radši strpte trochu toho dočasného nepohodlí a renovujte tehdy, když je pro to příhodná doba! Když necháte úpravy bytu na poslední chvíli, obvykle budou náklady větší – a ne vždy musí jít o náklady finanční. Renovaci dobře naplánujte, i s ohledem na své finance. Pokud nebudete předělávat bydlení sami, je dobré trefit se do období, kdy řemeslníci nemají příliš zakázek. Jinak je to totiž podobné, jako když přijdete do restaurace v době oběda – může se stát, že budete dlouho čekat a také si nejspíše nebudete moci vybírat. A kdy je tedy ideální čas na to pustit se do renovace?

Když nemusíte energii věnovat něčemu jinému

Protože je renovování stresující, je lepší se jím zabývat ve chvíli, kdy nemusíte řešit nic zásadnějšího. Hledání práce, přípravy na svatbu, handrkování se o rozvodu, ale třeba i velká rodinná oslava, narození dítěte nebo služební cesta. Všechny tyto události jsou někdy radostné, někdy smutné, ale zcela jistě jsou náročné a zaberou vám nějaký čas. Proto jejich souběh s přestavbou bytu není to, o co byste zrovna měli usilovat. Renovace je sama o sobě zátěžovou situací, tak je lepší nemít příliš starostí najednou.

Když už své bydlení dobře znáte

Nerenovujte hned, jak se nastěhujete do nového bytu. I když to může být velice lákavé. Přeci jen, moci si okamžitě začít byt přizpůsobovat a plnit si všechny ty sny, které jste o svém bydlení měli… Stejně ale vydržte. Zdrženlivost je totiž na místě. Nejprve v novém bytě aspoň několik měsíců žijte, abyste dobře poznali, co v něm funguje a co ne. Možná, že současné řešení nakonec není tak špatné, jak jste si prve mysleli. Dejte tomu čas… A teprve až si budete jisti tím, co chcete změnit a co naopak ponechat, pusťte se do toho! Ušetříte peníze i zbytečné úsilí. Není nic horšího, než po zdárně dokončené, namáhavé a nákladné přestavbě zjistit, že předtím to bylo lepší.

Dobré plánování je základ

Správná renovace může zvýšit cenu vašeho bytu nebo domu. Zároveň může i velmi zvýšit vaše pohodlí a zlepšit tak vaše pocity z bydlení samotného. Je však také klidně možné, že v průběhu přestavby nebo renovace zjistíte, že vyvstaly dodatečné náklady. Samozřejmě se snažte vždy co nejpřesněji odhadnout náklady dopředu. Naplánujte si, co vše budete potřebovat a kolik to asi tak bude stát – někdy ale i tak bude třeba získat dodatečné peníze co nejrychleji. Najatý řemeslník ani rozestavěná koupelna zkrátka nepočká. S dostatečným plánováním a případnou rezervou by se ale nemělo jednat o žádné obrovské sumy.