Spokojená rodina nebo víc peněz?

RodinaPokud hledáte, že v tomto článku najdete model, jak řešit nedostatek stráveného času s rodinou dostatkem peněz, jste tu bohužel špatně. Rádi bychom v tomto článku poukázali na opak – na správné rodinné hospodaření bez potřeby dřít 18 hodin denně.

Děti stojí peníze, ale také stojí za to

Je ráno a vy tak nějak tušíte, že byste měli zkontrolovat notýsek svého dítěte. Úkoly má hotové, to jste včera večer podepisovali. Ale neříkala třídní na minulém rodičáku něco o tom příspěvku na nové nádobí na chatě, kam škola jezdí na lyžáky a školu v přírodě?

A tak někde mezi tím, co vaše ratolest stihne umazat od nutely asi úplně všechno od ubrusu až po svoje uši, vytáhnete pomačkaný svazek papíru s nápisem 3. B. Je to tak. Pětistovku na nádobí! Co to bude za servis? To bude ze stříbra?

No bezva. Už už si chcete jít zkontrolovat peněženku, kolik tam vlastně máte. Nejraději byste si promluvili s třídní mezi čtyřma očima, ale co by na to řekli ostatní rodičové? Klasika. Půjdete s davem. Jedna nula pro třídní. Vaše dítě cestou na tramvaj škemrá o 50 Kč na svačinu. Dáte mu dvacet, pusu na tvář a nasedáte do opačného směru – směru do práce.

Už když by nám snad ze všech těch výdajů začalo být smutno, nesmíme zapomenout na to důležité. Nejste v tom sami. O všechny ty výdaje se dělíte ještě s někým dalším. Je to jen otázka priorit, co z čeho platíte. Pokud máte přehled o svých výdajích, vždy se to dá zařídit tak, aby bylo nejen na školní potřeby, ale i nějaký pěkný dárek. Zkrátka nezapomínejme, že dva rodinné příjmy jsou jistou výhodou tohoto vztahu. Pro vaši domácnost i pro vaše děti.

Víte, za co utrácíte?

Zkuste se kriticky podívat na to, za co utrácíte. Máte auto? Kolik vás ročně stojí jeho provoz? Řekněme 25 000 Kč? A kolik spoříte svým dětem? Platíte si vůbec životní pojistku, kdyby se stalo něco nečekaného? Jsou vaše výdaje na zdraví a život vaší rodiny minimálně takové jako na materiální položky v rozpočtu? Pokud ne, zkuste tyto čísla optimalizovat tak, abyste nejprve pečovali o svoji životosprávu a až v druhé řadě o svůj blahobyt.

Uvidíte, že se tak vyhnete mnoha nepříjemnostem a váš život, život vašich dětí (a možná i jejich učitelky) bude o něco šťastnější. Pokud se svým rozpočtem i tak vystačíte tak tak, k půjčkám se uchylujte až v případě, že je skutečně potřebujete. Opodstatněný případ je např. splátka pokuty, aby vám velké penále nenaskakovaly na nepříjemných místech, nečekaný výdaj na opravy v domácnosti nebo na nutný zdravotní úkon. Pokud k tomu dojde, vždy si však půjčujte tak, abyste věděli, do kdy a jaký fixní úrok budete platit, a jestli se vám půjčka skutečně vyplatí.