Tipy jak pořídit nové auto

Registrace vozů od počátku roku 2015 v porovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně stoupla. Za růst může tak zvaná účelová registrace vozidel nejčastěji značky Seat, Ford a Volkswagen. Tyto vozy jsou sice registrovány v České republice, ale do tří měsíců je jejich registrace zrušena vývozem do zahraničí, což prakticky znamená, že za růstem nestojí hojně nakupující Češi, ale zahraniční obchod.

Volkswagen je v čele prodejů se svými modely Golf, Polo a Sportsvan. Druhou nejčastěji registrovanou značkou je Ford a to modely Fiesta, Focus a Transit. Třetí Seat vyvaží nejvíce modelů Ibiza a Leon.

Mezi další registrované značky patří Škoda, Fiat, Audi, Nissan, Peugeot a Dacia.

Tipy jak pořídit nové autoJak pořídit nový vůz?

Rozhodli jste se, že si pořídíte nové auto? Na co je třeba dát si pozor a co byste měli zvážit? Sestavili jsme pro vás pár tipů, které by Vám měly s celým procesem pomoci a zkrátit cestu k vašemu vysněnému miláčkovi.

  1. Vyberte si správný model​ – někteří mají vysněný přesně ten jeden model auta a moc dobře vědí, jaké pořídit. Jiní potřebují pouze dopravní prostředek a nelpí na značce či barvě. Pokud patříte do té druhé skupiny, pečlivě zvažte k čemu budete auto používat a kam jezdit. Pokud se potřebujete pouze přesouvat po městě či do práce a parkujete často v centru, bude se vám hodit malé auto. Naopak pokud máte velkou rodinu a jezdíte často na výlety, pravděpodobně sáhnete spíše po větší variantě. Přemýšlejte také kolik vás bude stát údržba, náklady na provoz a případný servis.
  2. Ověřený prodejce​ – ujistěte se, že kupujete auto z ověřeného zdroje a jste kompletně seznámeni s jeho stavem při prodeji. Toto platí zejména pokud kupujete ojetý vůz. V tom případě určitě trvejte na testovací jízdě, zkontrolujte VIN číslo na malém i velkém technickém průkazu a na autě (musí být všude stejná) a také v internetové databázi kradených vozů, ať máte jistotu o původu vozidla. Vhodné je také nechat auto prohlédnout ve vašem servisu, abyste si byli jisti, že vás po koupi nepřekvapí skrytá vada, která vám značně zvedne konečnou cenu koupeného vozu. Pokud chcete mít úplnou jistotu, je nejlepší nakupovat u oficiálních dealerů jednotlivých automobilek. Ty nabízejí jak nová, tak i ojetá auta značky, kterou reprezentují.
  3. Financování​ – pokud potřebujete na koupi nového auta půjčku, máte několik možností. Můžete zajít do banky pro spotřebitelský úvěr, půjčit si online a mít peníze k dispozici takřka ihned, nebo pořídit auto na leasing. Velmi oblíbeným způsobem jsou rychlé půjčky, které můžete sjednat přímo z pohodlí vašeho domova online a v některých případech ani nebude zkoumána vaše finanční minulost či platební schopnost.
  4. Registrace vozu ​– na vašem příslušném registru vozidel zažádáte o registraci vozu s následujícími dokumenty: malý a velký technický průkaz, protokol o evidenční prohlídce, kupní smlouvu, zelenou kartu od pojištění a v případě, že kupujete auto ojeté od jiné osoby, také staré SPZ a doklad o odhlášení vozu z registru původního majitele. Registrace je ve většině případů vyřízená ihned a vy tak můžete vyrazit se svým novým miláčkem na silnice. Dokud ale auto registrovené nemáte, jezdit s ním nezkoušejte. Nejen že riskujete pokutu, ale při parkování také odtažení, i když parkujete podle zákona.
  5. Pojištění – ​kromě povinného ručení je vhodné uzavřít ještě havarijní pojištění. To příjde velice vhod, když píchnete a nebudete mít rezervu, nebo vám dojde benzín. Kryje navíc také živelné pohromy a vandalismus a hlavně zciení vozu, v některých případech až do plné výše hodnoty vozu při koupi.