Trendy ve způsobu placení: Přes sociální sítě nebo bezkontaktně?

Pro nejnovější služby v oblasti bezkontaktního placení, především pak pro ty, které se rozvíjejí na sociálních sítích, je budoucnost velkou otázkou. Mnoho lidí tvrdí, že koncept placení přes sociální sítě bude úspěšný, protože lidé jsou koneckonců zvyklí na těchto sociálních sítích sdílet i své nejintimnější zprávy. Jiní varují, že stačí sebemenší selhání a uživatelé dostanou strach. Jinými slovy, jejich důvěra v bezpečnost a bezproblémovost nových způsobů placení je docela křehká. Jisté však je, že platby na sociálních sítích jsou fenomén, který velmi rychle přichází. Jenže jen do USA; my v České republice se patrně nového způsobu bezkontaktního placení dočkáme až s rozšířením technologie NFC čipů v mobilních telefonech.

Placení přes sociální sítě? V USA již dnes, u nás snad brzy

Sociální sítě se už napevno staly důležitou součástí života mladé generace. Proto není divu, že se vrcholní manažeři technologických firem nechávají slyšet v tom smyslu, že placení na sociálních sítích bude jedním z nejdůležitějších trendů v této oblasti. A začne to už letos, v roce 2015. Tak třeba Snapchat oznámil spuštění vlastního systému pro transfer peněz mezi známými; jmenuje se Snapcash. Jak takové odeslání peněz známému probíhá? Je to snadné. Stačí do zprávy napsat symbol amerického dolaru a poté napsat částku, kterou uživatel chce odeslat. Některé další služby mají oproti mobilním aplikacím následující výhodu – je v nich ušetřen jeden krok, a sice nahrání peněz z běžného účtu. Starší služby totiž nebyly napojeny přímo na běžný účet uživatele. Proto musela být nějaká suma peněz nejprve z běžného účtu přesunuta na účet u dané služby a pak teprve bylo možné peníze odesílat.

Další podobné služby jsou Venmo a Google Wallet, které také uživatelům dovolují platit mezi sebou. Apple Pay a Twitter Buy zase umožňují placení u obchodníků. Jedna skupina služeb se tedy zaměřuje na transfery peněz mezi uživateli, zatímco druhá sází na potřebu platit obchodníkům na internetu a v kamenných obchodech. Jedna nevýhoda však tyto služby spojuje – všechny jsou zatím k dispozici pouze pro uživatele v USA. My v Evropě si tedy ještě nějaký čas počkáme, takže pokud potřebujete rychlé peníze, bude nejsnazší vzít si férovou půjčku.

Na Facebooku se bude platit novým tlačítkem

A v USA se dokonce chystá i možnost platit přes Facebook. Přímo při chatování tak budete moci svým kontaktům odeslat peníze. K volbě přidat obrázek nebo smajlík přibude tlačítko se symbolem amerického dolaru, díky kterému bude možné poslat peníze. Opět půjde o službu spárovanou s běžným účtem uživatele, respektive s jeho debetní kartou. Prostě skvělý nástroj pro rychlé placení. Historie transakcí i potvrzení o provedení platby, to vše bude k mání. A vše bude pro uživatele pohodlné. Jenže v nejbližší době bude tato služba k dispozici opět jen v Americe. Pokud však všechno půjde dobře, určitě se tyto platby zpřístupní i uživatelům v ostatních částech světa.

Na Slovensku jsou dál, v ČR si počkáme

A na závěr se podívejme, co máme k dispozici v Evropě. Placení bezkontaktní kartou v obchodech i na internetu je dnes naštěstí už samozřejmostí. Na Slovensku jednu zajímavou službu poskytuje Tatra banka. Je to služba Viamo. Jde vlastně o možnost spárovat si svůj běžný účet s telefonním číslem. Pak lze jednoduše posílat peníze přátelům, kteří se také zaregistrovali. K poslání peněz stačí znát jejich telefonní číslo. Číslo jejich účtu znát nemusíte. Přítele si najdete v seznamu na mobilním telefonu, zadáte částku a pak už jen platbu potvrdíte PINem. Obdobná služba u nás, Mobito, se nesetkala s úspěchem a postupně upadá. Nového způsobu bezkontaktního placení mobilem se tedy nejspíš dočkáme až s rozšířením NFC čipů a příslušné aplikace.