Ušetřete peníze jízdou na kole

Dnes už je cyklostezek mnoho, takže není divu že jízda na kole je oblíbeným sportem. Díky kolu ale můžete navíc i ušetřit. Jak? Stačí porovnat to, co platíte za dojíždění, s tím, co byste vynaložili na nákup a údržbu tohoto laciného dopravního prostředku. Proč tedy kolo nevyužít i jinak než jen na sport?

Kolo nebo MHD?

Pokud se chystáte v nějakém větším městě trávit jen několik dnů o dovolené, může vás jízdenka na MHD vyjít pěkně draho. Krátkodobé tarify totiž vycházejí obvykle mnohem dráž, než kolik byste zaplatili při zakoupení dlouhodobější jízdenky. Pokud máte možnost půjčit si kolo a budete se pohybovat v příhodných oblastech, můžete citelně uspořit.

Je kolo bezpečný dopravní prostředek?

Bezpečnost pro cyklisty bývá ve větších městech dobrá. Ve větších městech totiž zpravidla nalezneme hustější síť cyklostezek a na cyklisty se myslí i při projektování křižovatek a nových úseků silnic. Pokud byste však měli dojíždět např. do práce po okresních silnicích, měli byste být opatrnější a opravdu důkladně se vybavit reflexním oblečením a doplňky. Pokud ve směru, kterým jedete, můžete využít i nějaké nefrekventované silnice nebo cesty, je dobrý nápad je upřednostnit před rychlostními silnicemi. Na těch bývá hustý provoz. Platí, že čím víc cyklistů jezdí, tím je jízda na kole ve městě bezpečnější. Je to jednoduché – pravděpodobnost toho, že se cyklista dostane do kolize s autem, klesá s tím, jak cyklistů přibývá. Příčin je mnoho, ale především jde o to, že si řidiči začnou na zvýšený výskyt cyklistů zvykat. Počítají s nimi a ani je nenapadne, aby jim dělali nebezpečné naschvály. Výsledkem tohoto procesu je bezpečnost rostoucí s tím, jak roste počet cyklistů.
A tak díky tomu, že motoristé berou cyklisty jako normální věc, jsou k jízdě na kole nakonec zlákáni stále další a další lidé. Více odvážlivců pak dále působí na chování řidičů a bezpečnost pro všechny další, kteří se rozhodnou jezdit na kole, se tak soustavně zvyšuje.

Díky kolu ušetříte na palivu a prospějete svému zdraví

Představte si, kolik peněz ušetříte, pokud autem dojíždíte každý den. Pokud dojíždíte třeba jen deset kilometrů, znamená to každý den cestu tam a zpátky, plus nějaká ta zastávka kvůli nákupům – ale počítejme klidně jen s 20 kilometry denně. Týdně tedy najedete nějakých 100 km, za měsíc 400. Při průměrné spotřebě 6 litrů na 100 km tedy projedete 24 litrů benzinu, což je při ceně 33 korun za litr téměř 800 korun.

Navíc auto, to není jen palivo – s provozem auta se pojí i další náklady. Povinné ručení, výměna vadných autodílů, kapalina do ostřikovačů… Pokud se rozhodnete jízdu autem omezit, povinné ručení sice budete muset platit i nadále, ale minimálně na opotřebení součástek a palivu určitě ušetříte. Udržet jízdní kolo v dobré kondici vás naproti tomu moc draho nevyjde. A navíc díky pohybu udržíte v dobré kondici i sebe. Budete fit a nebudete muset utrácet peníze za vstupné do fitcenter.

Škodliviny, které vypouštějí výfuky ostatních aut, nejsou nic příjemného. Ve skutečnosti se jich ale více nadýcháte v autě něž na kole, protože ač se to nezdá, není auto hermeticky uzavřený prostor. Řidiči tak dýchají zplodiny, které vypouští auto před nimi. Cyklista si vesele jede mimo, při okraji silnice.

Na co dát pozor

S kolem jste samozřejmě vázáni na počasí, protože v dešti nebo velké zimě samozřejmě jízda na kole není tím nejpříjemnějším způsobem přepravy. Proto je třeba především na podzim a na jaře bedlivě sledovat předpověď počasí, abyste v půlce cesty nebyli nepříjemně překvapeni ledovým deštěm.
Pokud byste dojížděli na dlouhé vzdálenosti, je dobré se zamyslet nad tím, zda se budete mít kde osprchovat. Po dojetí na místo si samozřejmě musíte své kolo i přilbu dobře zabezpečit, aby vám nějaký nenechavec nic neukradl. Stačí kvalitní zámek a místo, kde se kolo dá přichytit. Zkuste se zeptat v práci, jestli by vás nenechali si kolo schovat do nějakých firemních prostor.

Kolo se vyplatí

Možná vám teplo auta a pohodlí budou chybět. To je pravda, ale je tu ještě něco, co vám určitě chybět nebude. Každodenní ranní dopravní zácpy. Sice na volných úsecích cesty pojedete pomaleji, ale až se auta dostanou do kolony, vy je na kole hravě předjedete. Pokud žijete v přelidněných oblastech, nebudete muset hledat parkovací místo. Ve výsledku můžete být v práci ještě rychleji, než obvykle.