Ušetříte v roce 2015 na energii a plynu?

EnergieMožná se každým rokem divíte, jak zase narostly účty za energii. Pokud byste rádi ušetřili několik tisíc za sezonu, čtěte dále. Zaimo přináší jednoduché tipy, které vám pomůžou na energii a plynu ušetřit cenné koruny! Poměrně dobrou zprávou na začátek je, že ceny elektřiny i plynu se v roce 2015 téměř nemění. Největší dodavatelé ČEZ, E. On i RWE sazby nezvyšují. Někteří drobní poskytovatelé energie jako Amper Market nebo Europe Easy však ceny o něco snížily. Účty za elektřinu a plyn tak ovlivní zejména změny nařízené Energetickým regulačním úřadem. Ceny elektřiny tak mají být snížené o 1,2 %, plny má zdražit o 1,18 do 4,74 % podle spotřeby. Dá se tedy říci, že na elektřině něco málo ušetříte, naopak za plyn si nepatrně připlatíte. Pokud se vám vaše účty za elektřinu nelíbí, prvním krokem může být právě srovnání cen dodavatelů. Přestup k menšímu a levnějšímu se může vyplatit a ušetřit vám může ročně až pár tisíc korun.

….

…..

Nastavte si ideální teplotu a nepřetápějte

Od ledna jsou ve všech českých domácnostech povinné měřiče a indikátory tepla. Přitom ještě na podzim loňského roku podle serveru iDnes.cz více než pětině českých domácností chyběly. Díky tepelným indikátorům lze přitom snížit spotřebu energie o 10 až 20 procent. Nutí totiž lidi více dbát o teplotu v bytě, za zbytečné přetápění totiž už zaplatí oni sami, účet se nerozpočítává na celý bytový dům.

Nastavte si teplotu doma příjemně, ale nepřetápějte. Nejen že vás to stojí zbytečné peníze, ale ani to neprospívá vašemu zdraví. Na pár stupňů méně si rychle zvyknete, vždy si můžete vzít svetr navíc. Jeden stupeň Celsia zvyšuje spotřebu energie až o šest procent. Odborníci doporučují v kuchyni a obývacím pokoji udržovat teplotu mezi 20 a 22 stupni, v ložnici by pak mělo být ideálních zhruba 20 stupňů Celsia. Jakmile jdete spát, můžete teplotu ještě o něco snížit, silné peřiny jsou lepším zdrojem tepla a v chladném prostředí budete spát kvalitněji. Pokud všichni na delší dobu odcházíte z domu, zatáhněte kohoutky na topení úplně. Existují i programovatelné termostaty, které vám práci usnadní, dá se na nich nastavit, v jakou denní dobu má být v bytě jaká teplota.

Dobré těsnění a izolace jsou základem

Spousta tepla z domova vám může unikat nedostatečně zatěsněnými okny. Samozřejmě nová slušná okna jsou větší investicí, ta se vám ale do budoucna vyplatí. Pokud neplánujete stěhování a domácí rozpočet vám to dovoluje, zvažte tuto variantu. Jestli se na takový výdaj teď necítíte, zkuste speciální tmely a zatěsnění, i to pomůže. Speciální transparentní folie, které se lepí přímo na okenní tabule, také pomohou snížit profukovaní o několik procent.

Větrejte efektivně, a to tak, že krátce, ale intenzivně s okny dokořán. Za hodinu větrání ztratíte 50-75 % tepla. Bydlíte-li v rodinném domě, velkou roli hraje kvalita zastřešení. Oprava je samozřejmě drahá, bude vás stát několik desítek až stotisíc korun, ovšem z dlouhodobého hlediska má smysl. Zaměřte se také na spáry dveří a oken, časem se mohou objevit skuliny, které teplo propouštějí. Pomocí pěnového spreje zacelte všechny mezery kolem potrubí, kabelů nebo ventilů v koupelně.

Ušetřete na běžném provozu domácnosti

Osvětlení zabírá v běžné domácnosti asi čtvrtinu spotřeby elektrické energie.  Používejte LED nebo fluorescentní žárovky.  Najdete v nejrůznějších tvarech, velikostech, síle a jejich hlavní devizou je, že spotřebují mnohem méně energie než ty běžné. Vyšší pořizovací cena se vám rychle vrátí. Dalším opravdu velkým pohlcovačem energie je pohotovostní režim, který má nastavený většina elektrických spotřebičů. Platí přitom, že čím starší zařízení, tím větší spotřeba, může to být i více než 1 kW denně. Vypínejte proto před odchodem z domu všechny spotřebiče síťovým vypínačem. Nezapomínejte také odpojovat nabíječky, energii spotřebovávají, i když už máte mobil nebo notebook dobitý.

I v kuchyni při vaření můžete ušetřit cenné koruny. Například při pečení se snažte co nejméně otevírat dvířka od trouby. Pouhým otevřením trouby snížíte teplotu a plýtváte energií, navíc se prodlužuje doba pečení. Zkuste také uvažovat ekonomicky, a pokud se chystáte péct více věcí, připravujte je zároveň. Vaříte-li cokoliv na elektrickém sporáku, volte adekvátní velikost pánve nebo hrnce, jinak vám mohou unikat až desítky procent energie. Jedněmi z nejnáročnějších spotřebičů energie jsou lednice, které zodpovídají až za 15 % celkové spotřeby energie. Dejte si pozor na těsnění chladícího i mrazicího boxu. Také lednici zbytečně neotvírejte a nezavírejte, méně energie vyplýtváte, pokud ji otevřete na delší dobu a vše potřebné vytáhnete najednou.

Autor: A. Jelinkova