Zaimo na konferenci New Media Inspiration

Jakub ŠkrabánekV sobotu 21. února probíhala v Praze konference na téma nových technologií, digitalizace a vůbec internetových inovací.  Konference plná nových nápadů na vylepšení našich životů měla příznačný název – New Media Inspiration. Mezi přednášejícími nechyběl ani Jakub Škrabánek, výkonný ředitel společnosti Kreditech Česká republika, která stojí i za finančními službami Zaimo. Vyprávěl tak plnému přednáškovému sálu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jak funguje unikátní skóring, díky kterému jsou i půjčky od Zaimo tak rychlé a přitom bezpečné. Škrabánek zastupoval jako jeden z mála účastníků svět financí a publiku předával svoje poznatky, jak inovace a vyspělé informační technologie mohou zrychlit a usnadnit proces schvalování žádostí o půjčky.

Kdo další na konferenci nechyběl?

Například Jiří Jeřábek z BBC Research, Filip Chytrý z Avast Software nebo Otakar Schön z Hospodářských novin  a také další osobnosti z řad novinářů, reklamních profesionálů nebo odborníků na bezpečnost internetu. Zazněly tak příspěvky z opravdu rozličných oborů, které spojovalo právě využití nových technologií.

Co všechno na New Media Inspiration zaznělo?

Účastníci měli možnost navštívit přes dvě desítky prezentací. Dozvěděli si tak mimo jiné, jak technologie ovlivňují poslouchání hudby, čtení médií, bezpečnost pohybu na internetu, reklamu, vnímání prostoru, umění, ale i jak ovlivňují oblast medicíny nebo usnadňují život nemocným a postiženým lidem. Celá konference se pak snažila zodpovědět, co to vlastně digitalizace v dnešním světě znamená. Jak daleko v ní chceme a můžeme zajít? Chceme používat technologie pro detailní sledování všeho, co po celých 24 hodin děláme? Co se dá dovědět z analýzy velkých dat o chování jednotlivců a skupin lidí? Kam nás to přivede?

Střípky z příspěvků

Kateřina Veselovská vykládala o tom, jak se počítače učí rozpoznávat lidské emoce v textu. Takové programy mají význam pro komerční využití, reklamu, podnikání, ale také pro lidi nemocné Aspergerovým nebo Downovým syndromem. Těm totiž mnohdy chybí schopnost lidské emoce v řeči rozpoznat a okolní svět je kvůli tomu mnohdy považuje za asociální a „jiné“. Systém, který by jim pomáhal rozpoznávat pocity a další smysl v textech by jim tak mohl setkávání a komunikaci s okolím značně usnadnit.

Co všechno nového se na nás chystá z oblasti technologických věciček, vyprávěl Otakar Schön, který představoval novinky z technologického veletrhu v Las Vegas, jež nedávno navštívil. Představil tak trička, která umějí rozpoznat, kde se pohybujeme a nabídnout nám blízké služby, sluchátka, která nám doporučují novou hudbu na základě odhadu našeho vkusu a prostředí, ve kterém se vyskytujeme nebo hodinky, které mají být chytřejší než kdy jindy. Nejvíce však většinu publika oslovily inovace ze světa medicíny – elektrická inzulinová jehla pro diabetiky, která přesně rozpozná jejich potřeby, inovativní pomůcky pro kardiaky nebo zubní kartáček pro děti, který je zábavnou formu naučí správným návykům.

Škrabánek se zaměřil ve své prezentaci na to, kak může otisk lidské stopy na internetu ovlivnit schválení či zamítnutí půjčky. Vyprávěl o tom, jak lze díky big data poskytovat finanční služby novým způsobem, který je pro tradiční banky nemožný. Vysvětloval publiku, jak lze ohodnotit bonitu a poskytnout finanční služby i lidem v zemích, jako je Mexiko, Peru nebo Dominikánská republika, kde banky nejsou schopny obsloužit nadpoloviční většinu populace. Stručně svou přednášku shrnuje: „ Každý, kdo používá počítač nebo smartphone s připojením k internetu zanechává svými online aktivitami stopy. Ať už jde o běžné surfování, nákupy v e-shopech, finanční transakce nebo využití sociálních sítí. Z těchto otisků lze sestavit složitou mozaiku, která vypovídá i o tom, zda je daný uživatel schopný splácet půjčku nebo mu lze bez obav poskytnout jiný finanční produkt.“